Wydarzenia w roku szkolnym 2015/2016


Zakończenie roku szkolnego klas I i II
Zakończenie roku

24 czerwca zakończyły rok szkolny klasy I i II.

Dzień Sportu 2016
Dzień Sportu

22 czerwca w Naszym Liceum odbył się tradycyjny Dzień Sportu. O godz. 9 bardzo licznie zgromadzeni uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w oficjalnym otwarciu imprezy, którego dokonała Pani Dyrektor Barbara Foltyn.

Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych
Ostatni Dzwonek

25 kwietnia maturzyści zakończyli rok szkolny. Przed południem odbył się tradycyjnie Ostatni Dzwonek, natomiast pod wieczór nastąpiło uroczyste rozdanie świadectw i zawieszenie tableau.

Pierwsze zdjęcia:
zdjęcia - Ostatni Dzwonek ->
Pielgrzymka maturzystów
Maturzyści w Łagiewnikach

Pielgrzymka Maturzystów do Sanktuarium świętego Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie odbyła się 25 kwietnia 2016 roku. Dziękowaliśmy Bogu za szczęśliwe ukończenie szkoły średniej i prosiliśmy o światło Ducha Świętego na czas pisania egzaminów maturalnych, a także o dobry wybór studiów.

Dzień Zdrowia 2016
Dzień Zdrowia

20 kwietnia w naszej szkole odbył się XI Otwarty Dzień Zdrowia pod hasłem: „CUKRZYCA - PROBLEM MEDYCZNY CZY SPOŁECZNY?”. Wykład wyglosił prof.dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, odbyła się projekcja filmu pt. „Cały ten cukier” w reżyserii Damona Gameau, można było również wykonać badanie poziomu cukru we krwi.

Dzień Otwarty w naszym liceum
Dzień Otwarty

23 marca mieliśmy okazję gościć gimnazjalistów chcących zobaczyć szkołę od środka. Przygotowane zostały specjalne zajęcia oraz zwiedzanie szkoły, można było porozmawiać z naszymi uczniami i nauczycielami.

Gilusomania 2016
Gilusomania

Jak co roku na rozpoczęcie wiosny, w naszym liceum odbyła się Gilusomania. Dwie klasy pierwsze przedstawiły swoje kabarety. Rywalizację wygrała klasa Ib, chociaż klasa Ia też była dobra. Wygrana klasa otrzymała dodatkowy dzień wycieczki, natomiast obie klasy dostały od Pani Dyrektor darmowy wstęp na Kręgielnię w Woli.

Warsztaty biologiczne w Pałacu Młodzieży
Warsztaty biologiczne

Dnia 18 marca 2016 uczniowie fakultetu biologicznego klas III uczestniczyli w warsztatach w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Warsztaty dotyczyły wykrywania białek w różnym materiale biologicznym oraz wykonywania preparatów mikroskopowych i doskonalenia techniki mikroskopowania z zakresu biologii komórki. Zajęcia były prowadzone przez pracownika Pałacu Młodzieży panią Katarzynę Suchanek.
Uczniowie uznali warsztaty za ciekawe i jako przydatną powtórkę do egzaminu maturalnego z biologii.

Nauczyciele z wizytą w szkole holenderskiej
Erasmus+
Wizyta w Holandii

Szkoła od 1 czerwca 2015r. realizuje projekt "Dwujęzyczność - potencjał na przyszłość" w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Projekt ten ma na celu przygotowanie nauczycieli, przede wszystkim poprzez podniesienie ich kompetencji językowych w zakresie posługiwania się językiem angielskim, do wprowadzenia w szkole oddziałów dwujęzycznych.
W tym celu 10 nauczycieli spędziło 5 dni (7 - 11 marca) w szkole partnerskiej w Zwolle, w Holandii, która od kilku lat z dużym sukcesem prowadzi oddziały dwujęzyczne.

Rekolekcje wielkopostne
Spotkanie z A. Sową

W dniach 7-9 marca młodzież szkoły miała okazję uczestniczyć w rekolekcjach szkolnych. Gościem rekolekcji był Pan Andrzej Sowa. Jego prelekcja zapadła w sercach młodzieży. Spotkania rekolekcyjne prowadził Ks. Marek Wójcicki. W opinii młodych był to czas refleksji nad swoim życiem i dobrych postanowień.

Adopcja serca
Kouassi

Kouassi Steve Octave Koffi to nasz adopcyjny syn. Kouassi ma 9 lat, jest mieszkańcem Wybrzeża Kości Słoniowej. Wychowywany przez mamę, która nie ma wystarczających środków na jego utrzymanie. Dlatego nasza szkoła "zaadoptowała sercem" Koussiego. Będziemy modlić się za niego, wspomagać materialnie i pisać do niego listy.

Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem
Spotkanie z W. Bonowiczem

2 marca, w ramach akcji społecznej Fundacji Tygodnika Powszechnego "Lekcje czytania", odbyło się w naszej szkole spotkanie z Wojciechem Bonowiczem - dziennikarzem, publicystą, poetą.
Wojciech Bonowicz współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym i wydawnictwem Znak. Wyróżniany i nagradzany w różnych konkursach, w 2012 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi "za osiągnięcia w działalności społecznej oraz wydawniczej".

Wykład fizyczny na Uniwersytecie Śląskim
Wykład fizyczny

W dniu 12 lutego 2016r uczniowie fakultetu fizycznego klas drugich wzięli udział w wykładzie na Wydziale Fizyki Uniwersytu Śląskiego w Katowicach. W trakcie wykładu przeprowadzone były ciekawe doświadczenia. Niektóre z nich uczniowie mogli wykonać osobiście.

Odeszła nasza absolwentka
Natalia Piech

Z przykrością informujemy, że 10 lutego zmarła Natalia Piech nasza absolwentka z 2015 roku.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 13 lutego w kościele pw. św. Izydora w Jankowicach k. Pszczyny.

Pogrążona w smutku
społeczność szkolna
Koncert Noworoczny
koncert

8 stycznia w hali sportowej liceum odbył się Koncert Noworoczny. Nasza młodzież wraz z nauczycielami przygotowała przedstawienie, w którym odtworzone były muzyczne fragmenty znanych filmów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali uroczystość oraz tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

Szkolne kolędowanie 2015
kolędowanie

22 grudnia, w ostatni szkolny dzień przed Świętami, już tradycyjnie odbyły się wigilie klasowe oraz szkolne kolędowanie. Składamy sobie życzenia w naszych szkolnych rodzinach. W ten sposób możemy już poczuć atmosferę Bożego Narodzenia.

Euroweek

Dnia 8.12.2015 roku, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach, pojechali do Bystrzycy Kłodzkiej. Wzięli tam udział w projekcie "Euroweek". Miał on na celu doskonalić ich zdolności językowe oraz zapoznać z kulturą wybranych narodów. Animatorami byli mieszkańcy m.in. Turcji, Kenii, Filipin, Indonezji i wielu innych. Zajęcia prowadzone były w grupach, poziom języka był dostosowany do szkoły. Mimo że projekt miał polegać na szkoleniu się, panowała tam przyjemna atmosfera. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzania najbliższych okolic wraz z animatorami. Towarzyszyły temu piękne widoki i interesujące rozmowy. Niestety tydzień pełen zabawy zakończył się zbyt szybko. Uczestnicy bogatsi o nowe doświadczenia, wrócili do domów z nowymi perspektywami w głowach.
/Olga K./

Mikołajki 2015
odwiedziny św. Mikołaja

Jak co roku w okolicy 6 grudnia do grzecznych dzieci przychodzi św. Mikołaj, a więc również do nas zawitał :)

Spotkanie z wolontariuszką misji w Peru
z misjii w Peru

We wtorek 1 grudnia 2015 roku odwiedziła nas absolwentka naszego liceum i uczestnik Międzynarodowego Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Don Bosco" - Agnieszka Słowik. Agnieszka opowiedziała nam o swojej pracy na misji w Peru, gdzie posługiwała 1,5 roku. Przybliżyła nam obraz życia ludzi, wśród których pracowała, ich tradycje i zwyczaje. Mieliśmy również okazję zobaczyć wiele zdjęć z jej wyprawy. Mówiła o klimacie, do którego musiała przywyknąć, o jedzeniu, które trzeba było polubić, o ludziach, których poznała i którzy pozostali ważni w jej życiu. Wspaniała przygoda, doskonalenie języka, jak i doskonalenie serca i duszy - tak podsumowała swoją wyprawę. Dzieląc się z nami tym przeżyciem, zapewne zainspirowała wielu z nas do dzielenia się swoim życiem z innymi ludźmi.

Jolanta Mika otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów
Nagroda dla Jolanty Miki

24 listopada Jolanta Mika, uczennica obecnej klasy 2b, otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów za promocję z wyróżnieniem oraz najwyższą średnią ocen w szkole - 5,82 za rok szkolny 2014/2015. Uroczystość odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Pokaz talentów
Pokaz talentów

20 listopada 2015 r., w piątek w naszym liceum odbył się "Pokaz Talentów". Funkcje prowadzących pełnili: Joanna Kamińska oraz Szymon Gamża, a jurorami zostali: Mateusz Walter, Mariusz Kuś oraz gościnnie-Natalia Ulczok z gimnazjum w Miedźnej.
Do wspólnej rozrywki zostało zaproszone gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Miedźnej, którego uczniowie przedstawili parodię znanej bajki pt."Czerwony Kapturek".

Dyskoteka szkolna
dyskoteka

19 listopada 2015 r., w czwartek w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Pierwsze i drugie klasy postarały się o wróżby, trzecie (Antek Dadak&Co) o muzykę, a cała społeczność szkolna zadbała o dobrą zabawę. Była moc i dobra energia, i na pewno to jeszcze powtórzymy :).

Podziekowanie od IPN
podziękowanie

Mieliśmy zaszczyt uczestniczenia w uroczystościach jubileuszowych z okazji 15 lat działalności Instytutu Pamięci Narodowej. Nasze Liceum znalazło się w gronie wyróżnionych szkół, które podjęły się pracy na rzecz krzewienia wiedzy o historii Polski XX wieku oraz współpracy z IPN.
Uroczysta gala wręczenia nagród połączona była z niezwykłym występem młodzieży z ZSO nr 2 z Rudy Śląskiej, zaprzyjaźnionym i ściśle współpracującym z IPN w Katowicach.

W menu dodajemy zakładkę Warsztaty historyczne, pod którą będziemy umieszczać informacje o naszych wyjazdach i działaniach związanych z historią Polski.

Kacper Murański stypendystą Ministra Edukacji Narodowej
Nagroda dla Kacpra Murańskiego

W dniu 16 października 2015r. w Uniwersytecie Warszawskim uczeń naszego liceum Kacper Murański odebrał z rąk Pani Minister Joanny Kluzik–Rostkowskiej stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania za wybitne osiągnięcia sportowe w pływaniu w roku szkolnym 2014/2015. Kacper Murański znalazł się w zacnym gronie 33 wyróżnionych gimnazjalistów i licealistów w województwie śląskim.

Stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania uzyskać może uczeń szkoły za wybitne osiągnięcia edukacyjne, w tym także za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Międzyszkolne Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa
Narodowe Czytanie Lalki logo

08.10.2015 r. nasze liceum, jak co roku, brało udział w międzyszkolnym głośnym czytaniu narodowych powieści. Tym razem wybór prezydenta padł na "Lalkę" Bolesława Prusa. Już po raz trzeci Liceum Ogólnoksztalcące w Gilowicach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Woli oraz Gimnazjum nr 2 w Woli zorganizowały akcję głośnego czytania, zachęcając wszystkich sympatyków "Lalki". Losy Wokulskiego przybliżali nie tylko uczniowie, ale także rodzice, nauczyciele czy przedstawiciele władz samorządowych. Uczniowie z liceum, aby wprowadzić słuchaczy w czasy pozytywizmu, ubrani byli w stroje pochodzące z tej epoki. Po wspólnym czytaniu na wszystkich gości czekał poczęstunek oraz możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia z uczniami, którzy wcielili się w bohaterów powieści.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie (Angelika Zbijowska, Szymon Skibiński, Karolina Wyrobek, Kamila Nycz, Olga Kozik, Kinga Indeka, Patrycja Rom, Agata Czopka, Barbara Szlachta, Edyta Czmajduch, Błażej Jędras, Małgorzata Kak ze swoim tatą Piotrem Kakiem), absolwentki (Sonia Hutta i Adrianna Odrzywolska) i nauczyciele (dyrektor Barbara Foltyn, Magdalena Szuster, Alina Gmur, Anna Woźnikowska-Tyc, Maria Lekki, Teresa Molenda, Joanna Kocioła).

Małopolska Noc Naukowców
Małopolska Noc Naukowców logo

Dnia 25.09.2015 r. odbył się wyjazd na "Małopolską Noc Naukowców". Do Krakowa pojechali uczniowie fakultetów fizycznego i matematycznego klas maturalnych. Cała impreza odbywała się na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej. Uczestnicy wycieczki brali udział w wykładach oraz zajęciach organizowanych przez studentów oraz wykładowców AGH. Wywody były na temat współczesnych systemów multimedialnych oraz mobilnych technologii 3D. Zwiedzili również Laboratorium Akustyki Technicznej oraz oglądali prezentacje automatycznego robota humanoidalnego NAO i kołowych robotów mobilnych. Na koniec udali się do kina Kijów, aby obejrzeć film "Everest".

Inauguracja roku szkolnego 2015/2016
inauguracja

We wtorek 1 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny, w którym dołączają do nas dwie klasy pierwsze. W tym roku uroczystość miała szczególny charakter. Nasze liceum otrzymało imię prof. Zbigniewa Religi. Wykład inaugurujący rok szkolny wygłosił Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu pan dr Jan Sarna.

Podsumowanie projektu Comenius
logo CCC

Na zakończenie projektu powstała praca Methods Booklet przedstawiająca zdobyte doświadczenia w czasie wspólnych spotkań szkół partnerskich.

logo EU
© LO Gilowice