Warsztaty historyczne

Od kilku lat regularnie jeździmy na zajęcia warsztatowe z historii Polski. Młodzież zwiedziła archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, pracuje na materiałach archiwalnych.
W październiku 2014 roku uczestniczyliśmy w wycieczce organizowanej przez IPN. Poznaliśmy fortyfikacje i bunkry z 1939 roku na Górnym Śląsku, które broniły dostępu do Polski przed wojskami III Rzeszy w 1939 r. Ten wyjazd był interesujący nie tylko dlatego, że mogliśmy zwiedzić takie miejsca, ale poznaliśmy historię tych żołnierzy, którzy spędzali tam całe dnie, żyli tam, patrolując granice i walcząc.

8 grudnia 2015 r.

Kolejne spotkanie w IPN. Nasz ulubiony wykładowca dr Kornelia Banaś tym razem odkryła przed nami kulisy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego 13.12.1981 r.

Kolejne spotkanie planujemy w styczniu 2016 r. Tym razem zaprosiliśmy panią Doktor do nas do szkoły.

24 listopada 2015 r.

W tym roku szkolnym pierwszy raz 24 listopada uczestniczyliśmy w warsztatach historycznych w IPN w Katowicach. Temat, którym zajmowalismy się to metody inwigilacji społeczeństwa polskiego przez służby bezpieki w PRL. Poznaliśmy okolicznonści tworzenia się pierwszych wolnych związków zawodowych na Górnym Śląsku.

16 października 2015 r.

Mieliśmy zaszczyt uczestniczenia w uroczystościach jubileuszowych z okazji 15 lat działalności Instytutu Pamięci Narodowej. Nasze Liceum znalazło się w gronie wyróżnionych szkół, które podjęły się pracy na rzecz krzewienia wiedzy o historii Polski XX wieku oraz współpracy z IPN.

podziękowanie

Uroczysta gala wręczenia nagród połączona była z niezwykłym występem młodzieży z ZSO nr 2 z Rudy Śląskiej, zaprzyjaźnionym i ściśle współpracującym z IPN w Katowicach.

© LO Gilowice