Wydarzenia w roku szkolnym 2019/2020

Koniec roku szkolnego!
Zakończenie roku szkolnego klas I i II

Stopnie wystawione, świadectwa odebrane, tak więc najwyższa pora na radosne i słoneczne wakacje. Zanim to jednak nastąpi jeszcze raz gratuluję Uczniom i Rodzicom wszelkich sukcesów - one w tym roku były osiągnięte z dużo większym wysiłkiem. Dziękuję nauczycielom i pracownikom szkoły za podołanie wymaganiom jakie stawiła przed nami epidemia. Wszystkim życzę bezpiecznych wakacji. Mam nadzieję, że we wrześniu wrócimy już w mury gilowickiego liceum, że uda nam się nadrobić braki w relacjach społecznych, a komputer ponownie stanie się tylko narzędziem komunikacji a nie miejscem pracy.

A oto jak prezentują się wyniki klasyfikacji: otóż najlepszy wynik uzyskała klasa IIa - 4,61; IIb - 4,29; Ibp - 4,2.

Większość uczniów podniosła swoje wyniki w stosunku do I semestru. A 26-tu zapracowało na świadectwo z wyróżnieniem, czyli uzyskało średnią ocen co najmniej 4,75 i bardzo dobre zachowanie. Najwyższe średnie indywidualne i nominacje do stypendium Prezesa Rady Ministrów uzyskali - po szkole gimnazjalnej Dominika Mika IIa - 5,67, po szkole podstawowej Paweł Nocoń - 5,2. Wszyscy uczniowie, którzy uzyskali średnią co najmniej 5,0 i bardzo dobre zachowanie w nowym roku otrzymają stypendium wójta Gminy Miedźna.

Gratuluję.

Barbara Foltyn

Kangur Matematyczny
logo Kangur Matematyczny

W tym roku szkolnym odbyła się nietypowa edycja Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Został on przeprowadzony drogą internetową za pośrednictwem platformy Dzwonek.pl.

Z radością informujemy, że w tegorocznej edycji konkursu Wyróżnienia zdobyli Wronika Hojdas i Kacper Hojdas z klasy IIIb.

Gratulujemy!

Pożegnanie III klas
Pożegnanie III klas

5 czerwca absolwenci liceum odebrali świadectwa ukończenia szkoły. Nie odbyła się tradycyjna uroczystość, uczniowie wraz z rodzicami o wyznaczonych godzinach odbierali z rąk p. Dyrektor i wychowawców p. Anny Majtyki i p. Aleksandry Stuczyńskiej świadectwa, dyplomy i podziękowania. A zamiast uroczystości nauczyciele i uczniowie młodszych klas pożegnali absolwentów przygotowanymi wcześniej filmami.

Zasady i wewnętrzne procedury bezpieczeństwa


Zasady i wewnętrzne procedury bezpieczeństwa, obowiązujące na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach

/Osoby biorące udział w zorganizowanych konsultacjach i egzaminach
oraz inne osoby przebywające na terenie szkoły;
Środki bezpieczeństwa związane z organizacją przestrzeni, budynku,
pomieszczeń i sal lekcyjnych szkoły;
Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia,
nauczyciela lub pracownika szkoły/


Wirtualny Dzień Otwarty w LO im. prof. Z. Religi w Gilowicach

Zbliża się ekscytujący, ale i nieco stresujący czas podejmowania ważnych decyzji dotyczących wyboru szkoły przez ósmoklasistów. Do tej pory mogli odwiedzić szkoły, sprawdzić oferty a nawet wziąć udział w zajęciach pokazowych i dniach otwartych. W tym roku jednak, z uwagi na ograniczenia spowodowane epidemią takiej możliwości nie ma. Ale od czego mamy internet? Zamiast wizyty w realu LO w Gilowicach zaprasza przyszłych uczniów i ich rodziców na odwiedziny online (jak wszystko teraz). Wystarczy kliknąć w link i przenieść się rok wstecz żeby zobaczyć jak wygląda gilowickie liceum oraz co robiliśmy w ramach dni otwartych w ubiegłym roku: www.youtube.com/watch?v=wt5OYPZpgmY

A jeśli chcesz zobaczyć i posłuchać co o naszej szkole sądzą jej uczniowie i absolwenci koniecznie obejrzyj i ten filmik: www.youtube.com/watch?v=OY-TPNXa50E%22


Jesteś ósmoklasistą lub rodzicem ósmoklasisty?

Szukasz szkoły ponadpodstawowej, która pomoże spełnić Twoje marzenia, da Ci możliwość edukacji na najwyższym poziomie i otworzy na świat? Jeśli odpowiedź brzmi tak - dobrze trafiłeś!

Zobacz ofertę LO w Gilowicach! Pełną atrakcji, nowości i innowacji! Po prostu musisz ją przeczytać! 

W nowym roku szkolnym proponujemy Ci 4 nowoczesne i atrakcyjne możliwości na zdobycie wykształcenia i zawodu, który pozwoli Ci zrealizować swoje pasje i marzenia i uczynić z nich atrakcyjny pomysł na życie. 

Po pierwsze, klasa dwujęzyczna z wykładowym angielskim. Niepowtarzalna okazja do opanowania języka angielskiego na najwyższym poziomie, poznania zasad świata marketingu, biznesu, turystyki. Tylko tutaj będziesz nie tylko uczył się języka angielskiego, ale również wykorzystywał go żeby uczyć się innych przedmiotów.

Po drugie, klasa biologiczno-medyczna, która zwiększy Twoje szanse na wymarzone studia medyczne. U nas w praktyce sprawdzisz to o czym inni tylko Ci opowiedzą.Czekają zajęcia w najlepszych laboratoriach i wyjazdy edukacyjne.

Klasa matematyczno-inżynierska pozwoli Ci świetnie opanować nie tylko matematykę, ale też inne przedmioty ścisłe i świetnie przygotuje Cię do kariery w dziedzinach takich jak inżynieria i informatyka. A to tyko początek drogi żeby zostać drugim Billem Gates`em. 

Nie zapomnieliśmy również o tych jeszcze niezdecydowanych lub tych, którzy chcą rozszerzać przedmioty, które dowolnie wybiorą. Klasa ogólna z dowolnymi rozszerzeniami to idealne miejsce własnie dla Ciebie.

Koniecznie przeczytaj więcej na temat propozycji LO w Gilowicach: 

www.logilowice.hekko.pl/rekrutacja.php

Nasza oferta jest właśnie dla Ciebie. Nie zwlekaj. Nie wahaj się. Nie masz nic do stracenia a do zyskania bardzo dużo. Czekamy na Ciebie!

Uczniowie klas III zakończyli naukę w Liceum

24 kwietnia, dla uczniów trzecich klas Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z. Religi zakończył się rok szkolny. Gdyby wszystko szło zgodnie z planem, rano na uroczystości "Ostatniego dzwonka", zadzwoniłby dla Nich po raz ostatni dzwonek w naszym Liceum, ich młodsi koledzy pożegnaliby Ich przygotowanym programem kabaretowym, a absolwenci posadziliby przed szkołą rocznikowe drzewko. Wieczorem zaś spotkaliby się wszyscy na uroczystości rozdania świadectw ukończenia szkoły. Niestety w tym roku, ze względu na zagrożenie koronawirusem, nie było Nam to dane. Mamy jednak nadzieję, że świadectwa, nagrody oraz posrebrzaną miniaturę godła szkoły będę mogli mieć uroczyście wręczone 5 czerwca, jeśli tylko będą pozwalały na to względy bezpieczeństwa.

Liceum w Gilowicach ukończyło 52 uczniów, 24 uczniów klasy IIIa oraz 28 uczniów klasy IIIb. Ośmioro zdobyło świadectwo z wyróżnieniem. Szkołę, z najlepszym wynikiem ukończyła Natalia Wyroba.

Ogromnie się cieszymy z Ich sukcesu, tym bardziej, że ostatni czas był trudnym okresem, z którym świetnie sobie wszyscy poradzili.

Życzymy powodzenia na maturze.

Zdalne nauczanie w LO w Gilowicach
zdalne nauczanie

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, sprawiła, że w ciągu kilku dni nauczanie ze szkolnych ławek przeniosło się do sieci. Nauczyciele naszego Liceum od początku dołożyli wszelkich starań, by kształcenie na odległość w naszej szkole było realizowane w sposób jak najbardziej przyjazny dla ucznia. W ruch poszły wszelkie komunikatory, e-dziennik i inne narzędzia internetowe, które pozwoliły na kontakt z uczniami i rodzicami. Jednak najważniejszy w pracy nauczyciela jest bezpośredni kontakt z uczniem, a to stało się możliwe dzięki platformie Microsoft Teams, dzięki której lekcje prowadzone są ON-LINE. Można taką lekcje nagrać, a uczeń może ją wielokrotnie odsłuchać lub odsłuchać w innym czasie. Przede wszystkim zaś daje to możliwość bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, zadawania pytań, rozwiewania wątpliwości i choć przez krótką chwilę pozwala nam się znowu wszystkim razem spotkać...

Zapraszamy również do odwiedzania naszego profilu
facebook - jesteśmy

WAŻNY KOMUNIKAT!
plakat ogólny - koronawirus

Informacja o profilaktyce przeciwko koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19.

Wójt Gminy Miedźna apeluje do mieszkańców:

Pamiętajmy!

Należy przede wszystkim zachować spokój, na bieżąco śledzić komunikaty i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

Przestrzegajmy zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego ws. zagrożenia koronawirusem.

Zachowajmy wszelką ostrożność i stosujmy się do zaleceń profilaktycznych.

Na stronie internetowej www.gis.gov.pl w zakładce Aktualności znajdują się komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie koronawirusa SARS-CoV-2.
Prosimy o bieżące zapoznawanie się z zaleceniami.
Link do strony: gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

Współpraca z FRSP w Woli
współpraca z FRSP

logo_FRSP

Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religii w Gilowicach kolejny już rok współpracuje z FRSP w Woli. Dzięki zaangażowaniu Natalii Germanek z Fundacji uczniowie LO korzystają z wiedzy i umiejętności wolontariuszek pracujących w FRSP oraz Gminnym Ośrodku Kultury.

Walentynki
Walentynki

Tego ciepłego, mimo że przecież lutowego dnia i my daliśmy się ponieść uczuciom. Spotkaliśmy się w amfiteatrze, w radosnym oczekiwaniu na odczytanie dedykacji i wręczenie kartek walentynkowych. Był to rezultat akcji "Poczta Walentynkowa" przeprowadzonej przez Samorząd Uczniowski szkoły.
Było miło, ciepło i zabawnie, a chwilami wręcz romantycznie, wśród serduszek, baloników, mydlanych baniek i uczniów w czerwieni... A żeby było jeszcze bardziej słodko - wszyscy otrzymali czerwone lizaki - serduszka i życzenia: tej pięknej, cudownej mocy zwanej miłością!

Udział w konferencji o dopalaczach
konferencja o dopalaczach

27 stycznia uczniowie naszego liceum wzięli udział w konferencji pt. "Dopalacze! Bieg do śmierci", która odbyła się w Pszczyńskim Centrum Kultury.
Konferencję "Dopalacze! Bieg do śmierci" w Pszczynie zorganizowały: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie oraz powiat pszczyński.

Brązowa tarcza w rankingu Perspektyw

Miło nam poinformować, że Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach po raz kolejny znalazło się wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2020. Wśród liceów śląskich zajęliśmy 64 miejsce i otrzymaliśmy Brązową Tarczę.

Absolwentom, uczniom i nauczycielom serdecznie gratulujemy sukcesu.

Brązowa Tarcza 2015   Brązowa Tarcza 2017   Brązowa Tarcza 2019   Brązowa Tarcza 2020
Koncert Noworoczny
Koncert Noworoczny

Tradycyjny Koncert Noworoczny odbył się 3 stycznia 2020 roku. Zgromadził uczniów, nauczycieli, rodziców, absolwentów oraz zaproszonych gości i lokalną społeczność. Ponadczasowa prawda zawarta w Opowieści Wigilijnej Karola Dickensa - warto być dobrym, została ukazana we współczesnych realiach i była kanwą tego przedstawienia.

Szkolne wigilie, kolędowanie i konkurs na najlepiej ustrojoną salę
szkolne kolędowanie

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia wszystkie klasy wzięły udział w konkursie na najpiękniej udekorowaną salę lekcyjną. Przy ocenie brano pod uwagę pomysł, zgodność z tradycjami świątecznymi, wkład pracy i zaangażowanie uczniów oraz ogólną atmosferę. Wszystkie klasy doskonale wywiązały się z zadania, o czym świadczy fakt, że jury przyznało aż trzy pierwsze miejsca ex aequo :)

Po konkursie uczniowie wraz z nauczycielami zasiedli do wigilii klasowych, delektując się smakiem tradycyjnych potraw.

Zwieńczeniem tego ciepłego dnia w szkole było wspólne kolędowanie w amfiteatrze. Spotkanie to gromadzi całą społeczność szkolną i jest radosnym wydarzeniem, które przygotowuje nas do przeżywania Tajemnicy Narodzenia Boga - Człowieka.

Życząc wszystkim cudownego czasu i magicznych świąt, z radością w sercach rozeszliśmy się do domów.

Świąteczna paczka oraz zbiórka na rzecz fundacji "Zwierzęca Arkadia"

Pomoc z potrzeby serca.

Okres przedświąteczny to czas, kiedy mimo niskich temperatur za oknami ludziom topnieją serca. Myślimy ciepło nie tylko o naszych najbliższych, ale także o wszystkich innych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia.

I tak, nasze liceum zaangażowało się w dwie akcje charytatywne.

Pierwszą z nich była Świąteczna Paczka mająca na celu pomoc najuboższym i najbardziej potrzebującym rodzinom w okolicy. Gilowiccy uczniowie podzielili się z potrzebującymi zarówno żywnością, jak i ubraniami czy przedmiotami codziennego użytku. Nie zabrakło również artykułów typowo świątecznych, tak aby Rodzina, której pomogliśmy też mogła poczuć magię świąt i zapomnieć choć na chwilę o troskach.

Drugą inicjatywą była zbiórka karmy oraz wszelkich przydatnych akcesoriów na rzecz zwierząt pokrzywdzonych przez los, znajdujących się pod opieką fundacji "Zwierzęca Arkadia". Uczniom naszego liceum los tych zwierząt także nie był obojętny, więc wszystkie klasy z wielkim entuzjazmem (i jeszcze większym sercem) zaangażowały się w tę akcję.

Niezwykła lekcja historii
Stanisława Pistelok

19 grudnia 2019r gościliśmy w szkole niezwykłego gościa panią Stanisławę Pistelok. Pani Stanisława jest Sybiraczką. Pierwszy raz młodzież naszej szkoły mogła posłuchać na żywo relacji kogoś, kto przeżył pobyt na Syberii jako karę za to, że jest Polakiem. Pani Stanisława opowiadała nam o warunkach życia na wygnaniu, o śmierci która towarzyszyła jej na co dzień, o ustawicznym głodzie i nieludzkim traktowaniu nie tylko Polaków.

Dziękujemy serdecznie Pani Stasiu za ciekawą lekcję historii.

Mikołajki 2019
Mikołajki

6 grudnia naszą szkołę odwiedził Mikołaj.

Dzień Języków Obcych
Dzień Języków Obcych

Dzisiaj w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Każda z klas miała zaprezentować wybrany przez siebie kraj - jego kulturę i język oraz typowe potrawy. Wśród przedstawianych krajów znalazły się: Indie, Chiny, Rosja, Francja, Meksyk, Irlandia, Grecja i USA, a sale lekcyjne przeobraziły się w ich "siedziby". W każdej sali jej gospodarze już się postarali, by przedstawiciele klas pozostałych świetnie się bawili :). Do największych atrakcji należały: zadania językowe, pokazy tańców, scenki rodzajowe, fragmenty pieśni narodowych i oczywiście potrawy typowe dla danego państwa.

Wszystkie klasy spisały się doskonale i wzorowo oddały charakter wybranych krajów, czego serdecznie gratulujemy! Co więcej, wydarzenie to było okazją do zdobycia dodatkowych punktów z języków obcych przyznawanych (w zależności od zdobytego miejsca) właśnie za wystrój sali oraz rozwiązywanie quizów. Dzień Języków Obcych upłynął w cudownej atmosferze, wśród śmiechu i dobrej zabawy i niewątpliwie był dowodem na to, że nauka języków oraz promowanie i poznawanie kultur innych narodów może być czystą przyjemnością!

Spotkanie projektowe w Gilowicach
spotkanie w Gilowicach
logo_erasmusplus

logo_educating_innovative Od 2 do 6 grudnia gościliśmy w naszej szkole uczniów z międzynarodowej wymiany - projektu Erasmus+. Udział w nim biorą następujące kraje: Włochy, Austria, Niemcy, Słowenia, Czechy i Polska. Celem projektu jest poznanie tradycji i zwyczajów państw członkowskich.

Spotkanie projektowe w Słowenii
spotkanie w Słowenii
logo_erasmusplus

logo_clil Październik w naszym liceum to kolejne spotkanie uczniów i nauczycieli zaangażowanych w projekt Erasmus+ "Hand to hand with CLIL". Tym razem grupy z sześciu partnerskich szkół spotkały się w Koper, w Słowenii. Pięknie położone nad Adriatykiem miasto okazało się dla uczestników projektu niezwykle gościnne.

Zajęcia na ściance wspinaczkowej
ścianka wspinaczkowa

Uczniowie naszej szkoły biorą aktywny udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej PRIMAROCA w Bielsku-Białej, które odbywają się raz w miesiącu i organizowane są w ramach współpracy z Uczniowskim Klubem Sportowo-Turystycznym "DIABLAK". W zajęciach uczestniczą uczniowie już wspinający się, jak i ci, którzy pierwszy raz mają kontakt z tym sportem.

Wymiana polsko-niemiecka
wymiana_polsko-niemiecka
logo_erasmusplus

20 października młodzież z gilowickiego liceum wyruszyła do Niemiec na spotkanie z młodzieżą ze szkoły Docemus Privatschulen w Gosen - Neu Zittau. Wymiana młodzieży była kontynuacją współpracy nawiązanej w ubiegłym roku w ośrodku Fundacji "Krzyżowa dla porozumienia europejskiego". W tym roku wydarzenie było możliwe dzięki pomocy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego i wsparciu programu Erasmus+.

Wycieczka na Halę Boraczą
Wycieczka na Halę Boraczą

W niedzielę 13 października przy przyjemnej temperaturze otoczenia i słonecznej pogodzie grupka uczniów z naszej szkoły wzięła udział w wycieczce w Beskid Żywiecki zorganizowanej przez Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny "DIABLAK", z którym współpracuje nasza szkoła.

Wycieczka rozpoczęła się w Rajczy, skąd przez Suchą Górę (1040 m n.p.m.) grupa dotarła na Halę Boraczą (860 m n.p.m.). Po odpoczynku w schronisku na Hali Boraczej uczestnicy zeszli do Żabnicy Skałki. W czasie wycieczki uczestnicy zostali zapoznani z historią terenu, podstawami topografii, zasadami poruszanie się w górach. Turystom przedstawiono również interesujące panoramki. Trasa nie była szczególnie wymagająca, liczyła 10 km i 550 m przewyższenia a jej przejście przysporzyło uczestnikom dużo przyjemności i fantastycznych wrażeń widokowych. Ostatecznie cała grupa, zadowolona z aktywnie spędzonego dnia, w godzinach popołudniowych wróciła do Pszczyny.

Spotkanie projektowe w Czechach
spotkanie w Czechach
logo_erasmusplus

logo_educating_innovative Początkiem września kilkuosobowa grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Gilowicach, wraz z opiekunami, wyruszyła do południowego sąsiada Polski w ramach inicjatywy Erasmus+ "Educating Innovative and Creative European Citizens". Nasi przedstawiciele spotkali się z delegacjami z krajów partnerskich w Taborze. Celem wyjazdu była integracja uczestników poprzez wspólne wykonywanie różnorodnych zadań.

Chrześcijański Festiwal w Belozem 2019
Festiwal w Belozem

Końcem sierpnia grupa naszych uczniów pod opieką Pani Uli Urbańczyk pojechała na Chrześcijański Festiwal Młodych w Belozem.
Jest on organizowany przez polskich Kapucynów w urokliwym, bułgarskim miasteczku, gdzie co roku tamtejsza młodzież wspólnie spotyka się, aby móc spotkać Żywego Boga. W tym roku nasi uczniowie również mogli wziąść udział w tym pięknym wydarzeniu. Był to czas zabawy, poznania bliżej bułgarskiej kultury, tańca, folkloru, architektury, historii. Wspaniała okazja do zawarcia nowych znajomości, przyjaźni. Polska grupa brała udział również w ciekawych konferencjach, koncertach muzyki chrześcijańskiej, przy której wspólnie śpiewali, tańczyli razem z bułgarską młodzieżą i mieszkańcami Belozem. Wszystko to miało miejsce w atmosferze Bożej miłości, jest to czas, który jednoczy młodzież, buduje młody Kościół. Każdego dnia była Eucharystia, wspólne rozmowy, chwila refleksji, skupienia. Dodatkowo młodzież pod okiem nauczycieli śpiewu, tańca, gry na instrumentach, operowania słowem, brała udział w warsztatach. Zwieńczeniem festiwalu było przedstawienie, nad którym wszyscy wspólnie pracowali i wystąpili przed mieszkańcami Belozem.

Dla naszych uczniów był to wyjątkowy czas, który wzbogacił ich o nowe doświadczenia, wiedzę i pomógł im zacieśnić relacje z Bogiem. Zachęcamy gorąco uczniów do wyjazdu na Chrześcijański Festiwal Młodych w Belozem w przyszłym roku!

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

W poniedziałek 2 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny.
Wykład inauguracyjny pt. "Z Pasją przez Życie" wygłosił Dawid Kołosowski.

© LO Gilowice