Wydarzenia w roku szkolnym 2017/2018

Nowe projekty Erasmus+ w naszym liceum
logo_erasmusplus

Kolejny sukces w pozyskiwaniu funduszy unijnych na koncie gilowickiego liceum! Przez kolejne dwa lata szkoła będzie realizowała dwa projekty Erasmus+ o łącznym budżecie sięgającym 65 tysięcy euro.

Zakończenie roku szkolnego klas I i II
Zakończenie roku

22 czerwca klasy I i II zakończyły rok szkolny.

Dzień Sportu
Dzień Sportu

18 czerwca w naszym liceum odbyły się rozgrywki sportowe.

WARUM DEUTSCH?

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie "Dlaczego niemiecki" w ramach projektu Z NIEMIECKIM W DROGĘ realizowanego przez Goethe- Institut w Warszawie. Konkurs polegał na nakręceniu krótkiego filmu reklamowego promującego naukę języka niemieckiego. Dzięki swojej znajomości tego języka i pomysłowości zostali wyróżnieni przez jury tego konkursu: Weronika Hojdas, Kacper Hojdas, Kacper Miler, Paweł Szajkowski, Natalia Wyroba i Jakub Wyroba. Gratuluję wyróżnienia i życzę wszystkim sukcesów w nauce języka niemieckiego. Dziękuję za zdobyte dla naszego liceum w tym konkursie materiały dydaktyczne do nauki języka niemieckiego.

GRATULACJE DLA KACPRA

Kacper Miler z klasy IB został laureatem XXVIII Regionalnego Konkursu "Randka z Chemią" dla uczniów klas I liceum i technikum, zajmując 4 lokatę i 4 miejsce na 714 startujących. Serdecznie gratulujemy!

Sportowy Wieczór ze św. Stanisławem Kostką
Sportowy Wieczór

Dnia 7 czerwca 2018r. wzięliśmy udział w rozgrywkach sportowych, które były częścią świętowania peregrynacji relikwii św. Stanisława Kostki - patrona dzieci i młodzieży. Wspólne spotkanie, zabawa, sport i modlitwa pozwoliły nam miło i radośnie spędzić ten czas.

Matematyka po angielsku
Matematyka po angielsku

W naszej szkole zakończył się już projekt "Dwujęzyczność - potencjał na przyszłość", który miał za zadanie przybliżyć szkołę do poszerzenia swojej oferty edukacyjnej o oddziały dwujęzyczne, głównie poprzez podwyższenie kompetencji językowych nauczycieli oraz przygotowanie organizacyjne i merytoryczne do wdrażania dwujęzyczności. Po wszystkich kursach, wyjazdach, szkoleniach i egzaminach przyszedł czas na praktykę. Końcem maja uczniowie IIb brali udział w lekcjach matematyki prowadzonymi w języku angielskim przez pana Andrzeja Pietrzyka. Był to cykl 3 lekcji dotyczących statystyki: "What does the mean mean?" Na tej lekcji uczniowie poznali słownictwo potrzebne do rozwiązywania zadań na kolejnej lekcji: "Task concerning arithmetic mean". Ostatnia lekcja dotyczyła średniej arytmetycznej. Tematyka została wybrana ze względu na łatwe treści i niezbyt skomplikowane słownictwo. Uczniowie podeszli do lekcji z ogromnym dystansem. Słuchali i rozumieli nauczyciela, jednak z ogromnym oporem zabierali głos w obcym języku. Widać aby przełamać ich opory wobec tego typu lekcji konieczne jest większa częstotliwość ich przeprowadzania lub dodatkowa motywacja. Tym razem będzie to możliwość wybrania na najbliższej kartkówce wersji angielskiej, dzięki której za każde dobrze rozwiązane zadanie będzie można otrzymać punkt ponad bazę. Mamy nadzieję że uczniowie skorzystają z tej okazji, a inni nauczyciele wkrótce dołączą do pana Andrzeja.

Warsztaty w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie
Warsztaty w Mikołowie

Kolejny raz grupa uczniów z fakultetu biologicznego uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie. Tematem obecnych warsztatów była fauna bezkręgowców wodnych. Zajęcia prowadzone były we współpracy z Katedrą Hydrobiologii Uniwersytetu Śląskiego. Podczas warsztatów młodzież zapoznała się z eksponatami bezkręgowców zgromadzonymi w sali ćwiczeniowej, a następnie udała się nad pobliski staw, gdzie odbyła się część praktyczna. Przy pomocy odpowiedniego sprzętu udało się wydobyć ze stawu całe bogactwo przedstawicieli nie tylko bezkręgowców ale także okazy płazów w różnych stadiach rozwoju, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.

Uniwersytet Licealisty
ŚUM

Chcesz dostać się na Uniwersytet Medyczny,
weź udział w programie Uniwersytet Licealisty!

7 czerwca 2017 roku nasze Liceum podpisało umowę ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach. Umowa dotyczyła programu "Uniwersytet Licealisty". Umożliwiło to uczniom naszej szkoły przystąpienie do egzaminu kwalifikacyjnego do tegoż projektu. Wśród grona czterdziestu szczęśliwców, którym udało się pozytywnie napisać egzamin znalazłam się i ja.

W listopadzie rozpoczęłam swoją przygodę z Uniwersytetem. Mogłam poszerzyć swoją wiedzę w wielu różnych dziedzinach, a przede wszystkim poznać uczelnię i dowiedzieć się, czego możemy spodziewać się na studiach medycznych. Miałam możliwość pracy w laboratorium na zajęciach biochemii, czy odwiedzenia prosektorium przy okazji wykładów z anatomii. Poznałam wiele ciekawych osobowości, zarówno wśród wykładowców, jak i moich rówieśników. Po napisaniu egzaminu końcowego uzyskujemy punkty, których ilość proporcjonalna jest do procentowego wyniku testu. Punkty otrzymane po teście dodaje się do punktów rekrutacyjnych na Śląski Uniwersytet Medyczny.

Uczestnictwo w programie z pewnością poszerzyło moje horyzonty i rozwinęło, dlatego zachęcam wszystkich zainteresowanych uczniów do spróbowania swoich sił w kolejnej edycji projektu.

Katarzyna Koczy
Sladami Wyspiańskiego
W Krakowie

16 maja uczniowie klasy drugiej "b", pod opieką pani Anny Majtyki, udali się na wycieczkę śladami młodopolskiego artysty, Stanisława Wyspiańskiego, do miasta z nim związanego - Krakowa. Celem wycieczki było poznanie lepiej życia i twórczości autora "Wesela".

Matura 2018
Matura 2018

Nadszedł maj, dla absolwentów liceum - miesiąc egzaminów maturalnych. 4 maja rozpoczęły się egzaminy pisemne.

Gratulacje dla Marysi i Kacpra
diament

Maria Maroszek z klasy IIB i Kacper Miler z IB zostali laureatami XI Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH - Geografia z elementami geologii.
Warto zauważyć, że do I etapu olimpiady przystąpiło aż 475 uczniów.

Serdecznie gratulujemy!

Rozdanie świadectw ukończenia Liceum
rozdanie świadectw maturzystom

27 kwietnia o godz. 18.00 nastąpiło uroczyste rozdanie świadectw ukończenia Liceum oraz zawieszenie pamiątkowego tableau. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Miedźna pan Bogdan Taranowski, Dyrektor ZOiW w Miedźnej pani Marzena Mandla, Przewodniczący Rady Gminy Miedźna pan Stanisław Lubański, Przewodniczący Rady Rodziców pan Zbigniew Szajkowski a także licznie zebrani rodzice naszych maturzystów.

Ostatni Dzwonek
Ostatni Dzwonek - sadzenie drzewka

27 kwietnia maturzyści zakończyli rok szkolny. Przed południem odbył się tradycyjnie Ostatni Dzwonek. Klasy drugie żegnały maturzystów przygotowanymi zabawami, po czym rocznik kończący liceum zasadził w szkolnym ogrodzie pamiątkowe drzewko.

Pielgrzymka maturzystów
Maturzyści w Łagiewnikach

W przededniu otrzymania cenzurek odwiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, by prosić o dary, które są nam potrzebne by pomyślnie zdać egzamin dojrzałości i dokonać dobrych wyborów życiowych. Mamy nadzieję, że każdy z nas mądrze pokieruje swoim życiem. Z takimi pragnieniami i optymizmem będziemy zdawać egzamin dojrzałości.
Abiturienci

Dzień Otwarty w naszym liceum
Dzień Otwarty

25 kwietnia odwiedzili nas gimnazjaliści chcący zobaczyć szkołę od środka. Przygotowane zostały specjalne zajęcia oraz zwiedzanie szkoły, można było porozmawiać z naszymi uczniami i nauczycielami.

Wycieczka do Planetarium oraz CNiT w Łodzi
Wycieczka do Planetarium oraz CNiT

We wtorek 17 kwietnia uczniowie klas pierwszych odwiedzili Centrum Nauki i Techniki w Łodzi, które powstało na fundamentach starej elektrowni. Mieliśmy możliwość poszerzenia wiedzy z zakresów fizyki, chemii i geografii oraz uzyskania odpowiedzi na przeróżne pytania właśnie z tych dziedzin.

Spotkanie projektowe w Austrii
spotkanie w Austrii
logo_erasmusplus

Dnia 16.04. "Fantastyczna czwórka" uczniów z klas pierwszych wraz z dwoma opiekunami wyjechała na pięciodniowe spotkanie projektowe do Wels w Austrii.

DZIEŃ ZDROWIA
Dzień Zdrowia 2018

10 kwietnia 2018 roku odbył się XIII Otwarty Dzień Zdrowia. Tym razem pt.: „Zatrzymać smog - relacje między stanem środowiska a zdrowiem”
Wykłady w czasie tegorocznej sesji przeprowadzili:
- prof.dr hab. Tomasz Stuczyński - profesor zwyczajny na Wydziale Matematyki Informatyki i Architektury Krajobrazu, Katolicki Uniwersytet Lubelski;
- dr nauk med. Marcin Leśniewski - lekarz, ambasador kampanii „Nie dokarmiaj smoga”.

Fakultet WOS z wizytą w Sejmie
wizyta w Sejmie

W poniedziałek 9 kwietnia 2018 grupa uczniów klas drugich uczęszczających na fakultet z wiedzy o społeczeństwie, udała się wraz ze swoim opiekunem panem Tomaszem Baranowskim do Warszawy. Głównym celem wyprawy było zwiedzanie Sejmu. W Sejmie zobaczyliśmy m.in. salę obrad plenarnych, korytarze sejmowe, salę kolumnową oraz wysłuchaliśmy ciekawego wykładu na temat tworzenia prawa w Polsce. Zanim w godzinach popołudniowych znaleźliśmy się na Wiejskiej, odbyliśmy spacer po centrum stolicy, odwiedzając m.in. Plac Józefa Piłsudskiego w przeddzień odsłonięcia Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej (trwały tam ostatnie przygotowania), Krakowskie Przedmieście z Pałacem Prezydenckim i warszawską Starówkę.
Mamy nadzieję, że ta wizyta stanowić będzie cenne uzupełnienie wiedzy zdobywanej podczas zajęć w szkole.

Fakultet historyczny i entuzjaści na Dolnym Śląsku
na Dolnym Śląsku

Uczniowie klas drugich, trzecich oraz entuzjaści pod opieką pani Marii Lekki wybrali się na wycieczkę. Niezwykła podróż do krainy zamków i tajemniczych podziemi. Co zobaczyli?

Gilusomania 2018
Gilusomania 2018

Jak co roku na rozpoczęcie wiosny, w naszym liceum odbyła się Gilusomania. Dwie klasy pierwsze przedstawiły swoje kabarety.

Zabrakło szczęścia w finale rejonowym...
siatkówka - finał rejonowy

W dniu 20 marca reprezentacja dziewcząt jako mistrzynie powiatu pszczyńskiego, spotkały się w finale rejonowym z mistrzyniami powiatu cieszyńskiego - Liceum im. M. Kopernika. Mecz odbył się w Cieszynie i miał niezwykle emocjonujący przebieg. Decydujący o losach spotkania okazał się pierwszy set przegrany na przewagi 28:30 (mieliśmy 2 piłki setowe). W drugim przegraliśmy 17:25 i cały mecz 0:2 w setach. Dziewczęta walczyły bardzo dzielnie z faworytkami, które wszystkie reprezentują siatkarski klub sportowy w Cieszynie.
Brawo za walkę!!! Życzymy rywalkom sukcesu na etapie wojewódzkim.

Skład reprezentacji: Dorota, Judyta, Natalia Chowaniec, Dominika Komandera, Zuzanna Sosna, Kalina Kurek, Julia Słowik, Vanessa Kulpińska.

Spotkanie projektowe na Łotwie
spotkanie na Łotwie
logo_erasmusplus

W dniach 12-16 marca 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie projektowe. Tym razem było to szkolenie dla nauczycieli i miało miejsce w miejscowości Madona na Łotwie. Nauczyciele mieli możliwość obserwowania lekcji narciarstwa biegowego prowadzonych przez łotewskich nauczycieli w ośrodku sportów zimowych Smeceres Sils.

III miejsce w kraju dla uczennicy Naszego Liceum!!!
Kinga K.

Kinga Kolasa zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Fraszka”.

Odbył się on 23 listopada 2017r. i polegał na rozwiązaniu testu dotyczącego wiedzy o historii literatury, nauki o literaturze, wiedzy o języku oraz napisaniu dłuższej wypowiedzi na podany temat. Teraz dotarły do nas wyniki.
Kinga otrzymała tytuł laureata, natomiast II miejsce w szkole zajęła Sandra Krzak. Obie dziewczyny zostały obdarowane nagrodami oraz dodatkowymi punktami z języka polskiego :)

Wszystkim uczestnikom konkursu oraz wyróżnionym życzymy dalszych sukcesów polonistycznych, szczególnie na maturze!

Kolejne mistrzostwo powiatu naszych dziewcząt
siatkówka - drużyny

Reprezentacja dziewcząt Naszego Liceum obroniła tytuł Mistrzyń Powiatu z zeszłego roku i awansowała do finału rejonowego, wygrywając ponownie zawody piłki siatkowej. Drużyna zwyciężyła we wszystkich spotkaniach, pokonując w grupie reprezentację LO z Pawłowic i PZS nr 2 z Pszczyny, w półfinale III LO z Pszczyny a w finale I LO im. B.Chrobrego z Pszczyny.
GRATULACJE i powodzenia w finale Rejonowym...

Skład reprezentacji: Zuzanna Sosna, Dorota, Judyta, Natalia Chowaniec, Dominika Komandera, Patrycja Paszek, Kalina Kurek, Julia Słowik, Vanessa Kulpińska.

Relacja na stronie POSiR Pszczyna -> | zdjęcia ->
Warsztaty historyczne w IPN

23 stycznia 2018 r. fakultet historyczny pod opieką p. Marii Lekki udał się do Katowic do IPN.
Miejsce spotkania: "Przystanek Historia". Temat: "Stan wojenny w Polsce".

Spotkanie projektowe w Finlandii
spotkanie w Finlandii
logo_erasmusplus

W ramach realizowanego w gilowickim liceum projektu Erasmus+ w dniach 15-19 stycznia 2018 r. trzech uczniów wraz z opiekunem wzięło udział w krótkoterminowej wymianie młodzieży w szkole partnerskiej w Närpes w Finlandii. Głównym celem spotkania było doskonalenie umiejętności związanych z treningiem hokejowym, poznanie nowoczesnych metod pracy trenera z drużyną oraz zachęcenie jak najszerszej grupy uczniów do rozpoczęcia przygody z tym wymagającym i jednocześnie dającym dużo satysfakcji sportem zimowym.

Udział w konkursie chemicznym
konkurs chemiczny

16 stycznia 2018 r. grupa z fakultetu chemicznego klas III w składzie: Jakub Chrostek, Dominika Komandera, Olga Kozik, Natalia Malik, Kamila Nycz, Emilia Piórko, Zuzanna Sosna i Karolina Zawisza, wzięła udział w I etapie XII Regionalnego Konkursu Drużynowego z Chemii dla Szkół Ponadgimnazjalnych.

EuroWeek 2018
logo EuroWeek

Już po raz piąty uczestniczyliśmy w obozie EuroWeek - Szkoła Liderów. 11 stycznia, dwudziestu czterech uczestników z klas I-III, pod opieką pani Anny Woźnikowskiej-Tyc i Kariny Kurzycy wyruszyło na kolejna przygodę z językiem angielskim w tle. Podczas obozu mogliśmy nie tylko poznać inne kultury czy doskonalić swoje zdolności językowe, ale przede wszystkim ćwiczyliśmy umiejętności społeczne: komunikacji, pracy w grupie, autoprezentacji, zwiększając swoją pewność siebie i doskonaląc zdolności przywódcze. Mieliśmy też możliwość rozwijać się aktorsko i tanecznie. A wszystko to w formie wyjątkowych gier i warsztatów.
Było i zabawnie, i dojrzale, a doświadczenia wyniesione z zajęć wykorzystamy w codziennym życiu. I na pewno wrócimy tam za rok! :)

Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli

Z ogromną radością nasza szkoła przyjęła propozycję współorganizacji Orszaku Trzech Króli. Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Woli za tą możliwość. Była to dla nas okazja, by dać świadectwo wiary i zaangażowania w życie religijne i społeczne naszego środowiska. Historia Króla Artabana, którą przedstawiliśmy (być może jest legendą) ale z całą pewnością jest Prawdą, którą każdy z nas przeżywa - bo ukazuje nasze poszukiwanie Dziecięcia z Betlejem. Wszystkim Uczestnikom Orszaku Trzech Króli życzymy w Nowym 2018 Roku by doświadczali dobra.
Społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach

Koncert Noworoczny
Koncert Noworoczny

W tym roku 5 stycznia o godz. 18 00 społeczność naszej szkoły wraz z Rodzicami, Absolwentami i zaproszonymi Gośćmi zgromadziła się na Koncercie Noworocznym. Tematem tegorocznego spotkania była historia człowieka poszukującego Światła i Miłości, ukazana przez pryzmat wydarzeń starotestamentalnych. Poprzez teatr cieni, wykonanie walca i Hip hopu, grę aktorską, śpiew, muzykę i światło, młodzież przepięknie zinterpretowała obraz harmonii stworzenia, utraconego Raju, budowania życia na wzór mieszkańców Babel oraz tęsknotę za tym, co utraciliśmy we współczesnym świecie. Finałowa scena Bożego Narodzenia wybrzmiała poprzez symbol światła i w słowach piosenki "Miłość to świata sens i przyczyna".

Szkolne kolędowanie 2017
kolędowanie

22 grudnia tradycyjnie odbyły się wigilie klasowe oraz szkolne kolędowanie. Składając sobie życzenia, mogliśmy poczuć atmosferę zbliżającego się Bożego Narodzenia.
 

Warsztaty historyczne w IPN
warsztaty historyczne

18 grudnia 2017 r. odbył się kolejny wyjazd do IPN w Katowicach fakultetu historycznego pod opieką p. Marii Lekki. Tym razem w innym miejscu na "Przystanku Historia".
Temat intrygujący: "Sztuka w służbie propagandy".
Uczniowie poznali mechanizmy i metody wykorzystywania artystów i ich dzieł do propagowania ideologii komunistycznej.

Potwierdziły klasę w finale wojewódzkim
pływanie

12 grudnia na pływalni w Dąbrowie Górniczej, odbyły się finały drużynowe województwa śląskiego szkół ponadgimnazjalnych w pływaniu. Wystartowała w nich reprezentacja dziewcząt Naszej szkoły, wcześniej wygrywając finały na szczeblu powiatowym i rejonowym. W zawodach wystartowało 15 najlepszych szkół w województwie (w tym szkoły sportowe i SMS, gdzie trenują wyczynowo pływanie). Ponownie świetnie zaprezentowały się Nasze Dziewczęta zajmując 7 miejsce drużynowo i kilka czołowych miejsc indywidualnie.

Wielkie Gratulacje dla Całej Reprezentacji !!!

Tymoteusz Mika otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów
wręczenie stypendium

11 grudnia Tymoteusz Mika, uczeń obecnej klasy 2b, otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów za promocję z wyróżnieniem oraz najwyższą średnią ocen w szkole za rok szkolny 2016/2017. Uroczystość odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Musical „Dawid”
Musical David.jpg

Grupa uczniów naszej szkoły dnia 30 listopada 2017 r. w Pałacu Młodzieży w Katowicach obejrzała spektakl muzyczny oparty na historii starotestamentalnej.

Przedstawienie zaczyna król Saul, którego zaczyna ogarniać szaleństwo. Tymczasem prorok Samuel przychodzi do Betlejem, ponieważ Bóg chce namaszczenia jednego z synów Jessego na następnego króla.

Udział w Olimpiadzie Teologii Katolickiej
OTK

Dnia 29 listopada 2017 r. siedmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w etapie szkolnym Olimpiady Teologii Katolickiej. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się uczennice z klasy IIB: Katarzyna Koczy i Martyna Krawczyk.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu w następnym etapie konkursu.

Kampania "Mam czas rozmawiać"
mamyczasrozmawiac

Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS organizuje Kampanię społeczną kierowaną do rodziny wielopokoleniowej. Kampania pod hasłem "Mam czas rozmawiać" powstała, by stać się inspiracją do podjęcia dialogu międzypokoleniowego o zdrowiu. Dodatkowe informacje na temat kampanii znajdują się na stronie www.aids.gov.pl.

Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny „FRASZKA”
fraszka

23 listopada odbył się Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny „Fraszka”, w którym wzięło udział 29 maturzystów. Test konkursowy (jednokrotnego wyboru) składał się z 30 pytań z zakresu znajomości literatury, nauki o literaturze i nauki o języku oraz zwięzłej części opisowej. Tematyka konkursu nie wykraczała poza program nauczania. Udział w konkursie dostarczył młodzieży rozrywki umysłowej, sprawdził ich umiejętności, a jednocześnie przyczynił się do popularyzacji i pogłębienia wiedzy o języku polskim. Wyniki prac pisemnych będą znane 31 marca 2018 roku.

Sukcesy naszych uczennic w konkursach wokalnych
konkursy wokalne

Uczennice naszego liceum: Marcelina Lukasek, Agnieszka Sochacka i Weronika Sochacka z sukcesami brały udział w konkursach poezji śpiewanej. I tak w Turnieju Recytatorskim i Konkursie Poezji Śpiewanej w Woli Weronika Sochacka zajęła II miejsce, natomiast w Konkursie poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej „W ŻÓŁTYCH PŁOMIENIACH LIŚCI” w Brzeszczach Marcelina Lukasek i Weronika Sochacka otrzymały wyróżnienia. Dziewczynom akompaniował na pianinie Tymoteusz Mika.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Sukces naszych dziewcząt w pływaniu
zawody pływackie

Dnia 22 listopada odbyły się rejonowe zawody pływackie na basenie GOSiR w Woli. Organizatorem było Liceum Ogólnokształcące im. prof. Z. Religi w Gilowicach. W rywalizacji wzięły udział najlepsze szkoły z powiatów pszczyńskiego i cieszyńskiego, wyłonione w zawodach powiatowych. Zakończyły się one sukcesem reprezentacji Dziewcząt Naszego Liceum, które wygrały pięć z ośmiu startów indywidualnych, sztafetę oraz z dużą przewagą punktową okazały się najlepszą drużyną. Nasze Dziewczęta dzięki wygranej awansowały do finału wojewódzkiego, co jest największym sportowym sukcesem w historii szkoły !!!

Gratulujemy sukcesu i powodzenia na finałach województwa śląskiego :-)

Warsztaty w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie
warsztaty w ogrodzie botanicznym

Dnia 21 listopada 2017 r. uczniowie fakultetu biologicznego klas II wzięli udział w warsztatach doskonalących technikę mikroskopowania. Warsztaty odbyły się w Centrum Edukacyjnym Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Młodzież miała okazję zapoznać się z nowoczesnymi mikroskopami oraz nauczyć się je obsługiwać, a potem przystąpić do samodzielnego przygotowywania preparatów. Wiele satysfakcji na pewno przyniosło wykonanie idealnego przekroju przez igłę sosny czy zdjęcie skórki z aparatami szparkowymi z liścia. Na pewno przyda się ta wiedza podczas omawiania tkanek roślinnych.

Wyjazd fakultetu historycznego do IPN
IPN

15 listopada 2017 r. historyczny fakultet klas drugich i trzecich udał się do katowickiego odziału Instytutu Pamięci Narodowej na warsztaty z historii współczesnej Polski. Młodzież zwiedzała archiwum z teczkami wytworzonymi przez Służby Bezpieczeństwa, następnie poznawała metody działania tej agentury w zakresie inwigilacji i kontroli obywateli. Młodzież pracowała na oryginalnych dokumentach.

Było to niezwykle interesujące i pasjonujące wydarzenie. Kolejne spotkanie planujemy na 18 grudnia.

Spotkanie na temat wolontariatu europejskiego
spotkanie frsp

15 listopada 2017 r. w naszym liceum odbyło się spotkanie promujące wolontariat europejski oraz programy wymiany młodzieżowej finansowane z funduszy Komisji Europejskiej. Zajęcia poprowadzili Natalia i Marcin Germanek z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego.
http://www.frsp.eu

Rekolekcje dla maturzystów
rekolekcje maturzystów

W dniach 9-12 listopada przeżyliśmy rekolekcje dla maturzystów w Częstochowie.
 

Zawody pływackie
zawody pływackie

Dnia 7 listopada odbyły się powiatowe zawody pływackie na pływalni GOSiR w Woli. Organizatorem było Liceum Ogólnokształcące im prof. Z.Religi w Gilowicach. W zawodach wzięły udział 4 szkoły z naszego powiatu: ZSO Pawłowice, III LO Pszczyna, I LO Pszczyna, LO Gilowice. Rywalizowano na dystansach 50 m oraz w sztafetach. Sukcesem zakończyły rywalizację Nasze dziewczęta wygrywając w punktacji drużynowej, sztafecie i zajmując pierwsze i drugie miejsca indywidualnie. Dzielnie walczyli także chłopcy...GRATULACJE !!!

Wyjazd na koncert muzealny
Muzeum Zamkowe w Pszczynie

18 października 2017 r. młodzież naszego liceum została zaproszona na koncert do muzeum pszczyńskiego z okazji wyróżnienia naszej absolwentki Pauliny Nycz w konkursie muzealnym "Moja przygoda w muzeum". W koncercie wzięła udział młodzież z fakultetu historycznego oraz część uczniów klas pierwszych. Koncert dali uczniowie Pszczyńskiego Ogniska Muzycznego.

Kiermasz misyjny
Steve

Kiermasz misyjny dla Steve naszego adopcyjnego brata

Tydzień misyjny był dla nas szczególną okazją,
by jeszcze bardziej pamiętać o STEVE.

Staramy się pisać listy, modlić się za niego
i wspierać materialnie.
Dlatego zorganizowaliśmy kiermasz misyjny,
który odbył się przy parafii św. Urbana w Woli.

Wszystkim, którzy wsparli to dzieło,
składamy serdeczne podziękowania.

Grupa Misyjna

Dzień Języków Obcych
Dzień Języków Obcych

Tego roku impreza odbyła się we wtorek 24 października. Każda z klas musiała zmierzyć się z szeregiem zadań łączących w sobie wiedzę oraz umiejętności nie tylko językowe, lecz także: muzyczne, aktorskie i sportowe doprawione wiedzą ogólną, refleksem i współpracą w grupie. Zadania miały charakter: quizów językowych, uzupełniania idiomów, rozpoznawania hymnów i znanych miejsc, jak również toru przeszkód w języku obcym.

Spotkanie projektowe w Polsce
spotkanie w Polsce
logo_erasmusplus

Pierwszy tydzień października upłynął nam pod znakiem kolejnego ze spotkań projektu Erasmus+ Improving standards in Teaching School Sport to Foster Physical, Cognitive and Social Development in Pupils. Tym razem gospodarzem spotkania było nasze liceum, a tematem przewodnim - pływanie.

Zajęcia na AGH
zajęcia na AGH

29 września po południu odbył się wyjazd na AGH w Krakowie. Uczniowie z fakultetu matematycznego i fizycznego mieli możliwość wzięcia udziału w różnorakich wykładach, a także w zajęciach praktycznych z danych dziedzin. Uczestniczyli między innymi w wykładzie dotyczącym zagadnień fizycznych oraz informatycznych. Mieli okazję przekonać się w praktyce, jak wyglądają komory dźwiękowe oraz poznać zjawisko cięcia strumieniem wody i drukowania w 3D. Studenci z zespołu E-moto AGH zaprezentowali im stworzony przez nich w zaledwie kilka miesięcy lekki, terenowy motocykl o napędzie elektrycznym, który jest pierwszym takim projektem w Polsce. Podczas owego wyjazdu uczniowie mogli sporo dowiedzieć się z zakresu studiów technicznych oraz zwiedzić uczelnię.

Nudna matematyka

Kacper Hojdas uczeń klasy Ib LO w Gilowicach został finalistą XXVI wojewódzkiego konkursu Nudna Matematyka organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie tego konkursu.

Odeszła pierwsza Dyrektor LO
Halina Brehmer
"Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania.
Tak jakbyś nie chciała, swym odejściem smucić...
tak jakbyś wierzyła w godzinę rozstania,
że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić"
Ks. J. Twardowski
Z przykrością informujemy, że 22 września zmarła
p. dr Halina Brehmer,
pierwsza Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego
im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 30 września w kościele
NMP Wniebowziętej w Śremie.
Pogrążona w smutku
Społeczność Szkolna
Są pożegnania, na które nigdy nie będziemy gotowi.
Są słowa, które zawsze wywoływać będą morze łez.
I są takie osoby na myśl o których zawsze zasypie nas lawina wspomnień.
Z głębokim żalem żegnamy pierwszego dyrektora LO
oraz najlepszego przyjaciela.
Inauguracja roku szkolnego 2017/2018
inauguracja

W poniedziałek 4 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Po dwóch miesiącach wypoczynku wracamy do szkoły. Wykład inaugurujący rok szkolny 2016/2017 pt. Polimery z nadrukiem molekularnym wygłosił dr Wojciech Prus.
Do naszego liceum dołączyły dwie klasy pierwsze.

>> Plan lekcji ważny od 04.09.2017 <<

© LO Gilowice