Wydarzenia w roku szkolnym 2016/2017

Bezpieczne Wakacje 2017
plakat Bezpieczne Wakacje plakat Dopalacze, Wypalacze, grozne_narkotyki
Zakończenie roku szkolnego klas I i II
Zakończenie roku

23 czerwca zakończyły rok szkolny klasy I i II.

Wyjazd fakultetu historycznego do aresztu śledczego

4 czerwca 2017 r. fakultet historyczny klas drugich i trzecich wziął udział w niezwykłych warsztatach historycznych na terenie aktualnego aresztu śledczego w Katowicach. Warsztaty prowadziła p. dr Banaś z IPN. Areszt śledczy jest nadal czynny. Młodzież mogła wejść do środka, niektóre sektory i korytarze mogła zwiedzić. Było to ogromne przeżycie, ponieważ miała fizyczny kontakt z więźniami. Musiała zachować szczególną ostrożność i dyplomację w swoim zachowaniu, aby nie wywołać napięcia na terenie więzienia.
Zajęcia odbywały się na terenie więziennej kaplicy. W trakcie warsztatów dowiedzieliśmy się, że w okresie stalinowskim ten areszt był główną katownią dla śląskich działaczy antykomunistycznych, a w okresie okupacji areszt był prowadzony przez Gestapo, które przetrzymywało tutaj także działaczy polskich oraz tzw. krnąbrnych duchownych.

Zajęcia zrobiły ogromne wrażenie, zwłaszcza że to miejsce jest nadal więzieniem i należało zachować szczególne środki ostrożności.

Spotkanie projektowe w Czechach
logo_erasmusplus

W dniach 12 - 14 czerwca 2017 roku odbyło się, ostatnie już w tym roku szkolnym, spotkanie koordynatorów projektu Erasmus+ Improving Standards In Teaching School Sport to Foster Physical, Cognitive and Social Development In pupils. Z ramienia naszej szkoły wzięła w nim udział p. Anna Woźnikowska-Tyc.

Porozumienie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym
ŚUM

Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach, jako jedyne w powiecie pszczyńskim, 7 czerwca b.r. podpisało ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym umowę o przystąpieniu do programu Uniwersytet Licealisty!
To unikatowa propozycja przygotowana przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach z myślą o licealistach, którzy zastanawiają się nad podjęciem studiów na kierunkach medycznych lub farmaceutycznych.

Akcja czytania
Jak nie czytam, jak czytam

1 czerwca uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami brali udział w biciu rekordu czytania w jednym momencie. W ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam” braliśmy udział po raz pierwszy. Najpierw zostały wykonane plakaty promujące czytanie. W czwartek każdy uczeń miał przynieść sobie książkę, a dla zapominalskich przygotowano książki z biblioteki. W samo południe zebraliśmy się w amfiteatrze i tam razem czytaliśmy. Później przeszliśmy na boisko szkolne, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Na koniec odbył się piknik na trawniku, czytaliśmy delektując się przy tym lizakami otrzymanymi od Rady Rodziców z okazji Dnia Dziecka.
W czytanie włączyła się też klasa Ia przebywająca na wycieczce szkolnej. Jej członkowie najpierw czytali tylko smsy (nie mieli przy sobie książek), ale później już wszyscy czytali książki co widać na przesłanych przez nich zdjęciach.

Konferencja podsumowująca projekt Erasmus+
logo_erasmusplus

26 maja 2017 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Dwujęzyczność - potencjał na przyszłość” sfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Dwuletni projekt, o budżecie sięgającym niemal 50 tysięcy euro, miał za zadanie przybliżyć szkołę do poszerzenia swojej oferty edukacyjnej o oddziały dwujęzyczne, głównie poprzez podwyższenie kompetencji językowych nauczycieli oraz przygotowanie organizacyjne i merytoryczne do wdrażania dwujęzyczności.

Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych
Ostatni Dzwonek

28 kwietnia maturzyści zakończyli rok szkolny. Przed południem odbył się tradycyjnie Ostatni Dzwonek, natomiast pod wieczór nastąpiło uroczyste rozdanie świadectw i zawieszenie tableau.

Dzień Otwarty w naszym liceum
Dzień Otwarty

26 kwietnia mieliśmy okazję gościć gimnazjalistów chcących zobaczyć szkołę od środka. Przygotowane zostały specjalne zajęcia oraz zwiedzanie szkoły, można było porozmawiać z naszymi uczniami i nauczycielami.

Spotkanie projektowe w Czechach
logo_erasmusplus

Nasza przygoda zaczęła się 2 kwietnia w Katowicach, gdzie późnym wieczorem spotkaliśmy się z naszymi wspaniałymi nauczycielkami, w ramach projektu Erasmus+ Improving Standards In Teaching School Sports to foster Phisical, Cognitive and Social Development In Pupils.

Warsztaty w Pałacu Młodzieży
Warsztaty w Pałacu Młodzieży

W ramach zdobywania wiedzy poza murami naszej szkoły w dniu 7 kwietnia 2017 r. grupa uczniów klas II i III uczęszczających na fakultet biologiczny uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Tym razem warsztaty dotyczyły świata zwierząt. W pierwszej części uczniowie mówili o tym, jak funkcjonują nasze zmysły, a w drugiej części poznawali tkanki zwierzęce.
Zajęcia z młodzieżą prowadziły panie z pracowni biologicznej PM Katarzyna Suchanek i Mirela Markocińska. Serdecznie dziękujemy!

Sukces w konkursie biologicznym

Miło nam poinformować, że 4 kwietnia 2017 r. w Wojewódzkim Konkursie Biologicznym pt."W świecie roślin i zwierząt" organizowanym przez Pałac Młodzieży w Katowicach uczennica naszej szkoły z klasy IIIb Jolanta Mika pod opieką p. Magdaleny Szuster została finalistką, zajmując V miejsce. Warto dodać, że w konkursie wzięło udział 350 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa. Cieszymy się, że wśród najlepszych szkół i uczniów w województwie znalazła się także nasza.
Gratulujemy!

DZIEŃ ZDROWIA
Dzień Zdrowia 2017

3 kwietnia w naszej szkole odbył się XII Otwarty Dzień Zdrowia pod hasłem: „Tajemnice mózgu - dlaczego tak trudno zrozumieć rodzica?”. Wykład wygłosił dr Marek Kaczmarzyk - neurodydaktyk, teoretyk edukacji, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Stoisko edukacyjne przygotowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach.

Warsztaty językowe
logo_erasmusplus

29 marca 2017 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty językowe prowadzone przez Nicka Clowes`a z organizacji promującej poznawanie języka i kultury anglojęzycznej „Nauka bez Granic”. Warsztaty, poprowadzone w całości w języku angielskim, wprowadziły uczestników w fascynujący świat brytyjskich zwyczajów, nietypowych sportów, niezwykłych dań i innych charakterystycznych aspektów brytyjskiej kultury. Nick przedstawił również uczniom historię języka angielskiego oraz różnice pomiędzy jego różnymi odmianami.

Oprócz uczniów naszego liceum, w zajęciach wzięli także udział zaproszeni trzecioklasiści z gminnych gimnazjów. Warsztaty udało się zrealizować dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ „Dwujęzyczność – potencjał na przyszłość”.

Warsztaty w Śląskim Ogrodzie Botanicznym
Warsztaty w Śląskim Ogrodzie Botanicznym

23 marca 2017 r. uczniowie fakultetu biologicznego klas II pod opieką p. Magdaleny Szuster wzięli udział w warsztatach doskonalących technikę mikroskopowania organizowanych przez Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie. Tematyka zajęć dotyczyła przede wszystkim prawidłowego posługiwania się mikroskopem, umiejętności przygotowywania preparatów mikroskopowych oraz wykrywania związków organicznych w badanym materiale biologicznym. Zajęcia prowadziła pani Ewelina Roszkowska, która jest pracownikiem ogrodu ds. edukacji, której serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawe warsztaty!
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali preparaty mikroskopowe i bardzo aktywnie pracowali podczas zajęć o czym świadczą poniższe zdjęcia.

1% DLA MOJEJ SZKOŁY
1%

Szanowni Państwo!

Kolejny raz zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o wzięcie udziału w projekcie pt. „1% DLA MOJEJ SZKOŁY” i przekazanie 1% podatku za rok 2016 na konto Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Edukacji Dzieci i Młodzieży „Omnibus” z siedzibą w Pszczynie. Za przekazane pieniądze będziemy mieli możliwość realizacji dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, doposażenia pracowni, zakupu pomocy dydaktycznych, książek.

Pełna nazwa stowarzyszenia:
Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Edukacji Dzieci i Młodzieży „Omnibus”
Numer KRS: 0000 237 488
W rubryce „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem” należy dokonać zapisu wskazującego cel wydatkowania 1%:
„1% na rzecz LO w Gilowicach”

Spotkanie projektowe w Finlandii
logo_erasmusplus

W dniach 20-24 marca 2017 nauczyciele z naszego Liceum (Grzegorz Cudek i Anna Woźnikowska-Tyc) wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w ramach realizowanego w szkole projektu Erasmus+ Improving Standards In Teaching School Sport to Foster Physical, Cognitive In Social Development In Pupils. Spotkanie to odbyło się w miejscowości Närpes w Finlandii i poświęcone zostało hokejowi na lodzie.

Gilusomania 2017
Gilusomania 2017

Jak co roku na rozpoczęcie wiosny, w naszym liceum odbyła się Gilusomania. Dwie klasy pierwsze przedstawiły swoje kabarety.

Jesteśmy w rankingu Perspektyw
Brązowa Tarcza

Miło nam poinformować, że nasze liceum znalazło się wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017. Zajęliśmy 455 miejsce w kraju i otrzymalismy Brązową Tarczę. Wśród liceów śląskich zajęliśmy 48 miejsce.
Absolwentom, uczniom i nauczycielom serdecznie gratulujemy sukcesu.

Spotkanie projektowe na Łotwie
logo_erasmusplus

W drugim tygodniu ferii, w dniach 22-27 stycznia 2017 roku uczennice klasy Ib - Natalia Ulczok, Wiktoria Sajdok, Katarzyna Gorczyca i Aleksandra Gorczyca, pod opieką pani Aleksandry Stuczyńskiej i Anny Woźnikowskiej-Tyc wzięły udział w krótkoterminowej wymianie młodzieży na Łotwie. Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu Erasmus+ Improving Standards In Teaching School Sports to foster Phisical, Cognitive and Social Development In Pupils.

Koncert Noworoczny
Koncert Noworoczny

5 stycznia w hali sportowej liceum odbył się Koncert Noworoczny. Nasza młodzież wraz z nauczycielami przygotowała spektakl pt.: „Ballada o czwartym królu”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali uroczystość oraz tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

Wyjazd na Euroweek
logo EuroWeek

Początek grudnia nie był wcale tak zimny i szary, jak się zapowiadało, bo już 4. dnia ostatniego miesiąca roku wybraliśmy się wraz z kilkunastoma uczniami naszej szkoły na organizowany co roku wyjazd na EuroWeek.

Dzień Języków Obcych
Dzień Języków Obcych

30 listopada 2016r. w gilowickim liceum odbył się Dzień Języków Obcych. Impreza, mająca na celu promocję nauki języków obcych (które w naszym liceum wcale nie są obce), łączyła w sobie przyjemne z pożytecznym. Część konkursową, na którą składały się m.in. zadania testujące znajomość przysłów, słownictwa i gramatyki języków angielskiego, niemieckiego i francuskiego, połączono z atrakcyjną formą rozrywkową. Nie zabrakło więc stoisk promujących poszczególne kraje europejskie na wesoło, „żywych” budowli, wspólnego śpiewania i tańczenia. Udało się również dodać promowanie czytelnictwa, ponieważ jednym z zadań było rozpoznanie fragmentów literatury odczytanych w oryginale. Wszystko zostało dodatkowo uatrakcyjnione pysznym jedzeniem przygotowanym przez uczniów co również stanowiło ważny element konkursu.

Licealistów w rozwiązywaniu łamigłówek dzielnie wspierali zaproszeni goście – uczniowie klas III ze wszystkich gminnych gimnazjów, którzy mieli przy okazji szansę poznać LO w Gilowicach i niepowtarzalną atmosferę, która w nim panuje i od wielu lat jest powodem do dumy całej szkolnej społeczności.

Spotkanie projektowe w Austrii
logo_erasmusplus

W dniach 21-25 listopada 2016 przedstawiciele naszego liceum - pani Anna Woźnikowska-Tyc (koordynator szkolny) i pan Grzegorz Cudek (nauczyciel wychowania fizycznego) wzięli udział w szkoleniach i warsztatach dla nauczycieli w ramach działań projektowych programu Unii Europejskiej Erasmus+ „Improving Standards In Teaching School Sport to Foster Physical, Cognitive and Social Development In Pupils”.

               

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
czytanie Sienkiewicza

Już czwarty raz uczestniczyliśmy w Międzyszkolnym Czytaniu.
Tegoroczna impreza czytelnicza odbyła się 3 listopada w Gimnazjum nr 2 w Woli. Nawiązując do wrześniowej akcji narodowego czytania objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, spotkaliśmy się na głośnym czytaniu powieści "QUO VADIS" Henryka Sienkiewicza. W role bohaterów powieści wcielili się uczniowie, rodzice, nauczyciele, absolwenci i sympatycy trzech placówek (Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Woli, Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera w Woli oraz Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach). Czytelnia została udekorowana tak, aby łatwiej było poczuć klimat powieści, a niektórzy uczniowie przebrali się w stroje z epoki. Spotkanie w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowali bibliotekarze wymienionych szkół.

Wycieczka do Włoch
Włochy

Jak wygląda miasto średniowieczne? Dlaczego "Mojżesz" Michała Anioła ma rogi? Których filozofów Rafael Santi umieścił w swojej "Szkole ateńskiej"? Na te i setki innych pytań już bez problemu potrafią odpowiedzieć uczniowie klasy IIIa, którzy uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Włoch w terminie 16-21.10. br.

Zwiedzanie rozpoczęli od podziwiania Wenecji, następnie długo spacerowali uliczkami Asyżu, aż dotarli do Rzymu i Watykanu. Panteon, Kapitol, Forum Romanum, Koloseum, Fontanna "Czterech rzek" Benniniego, Muzeum Watykańskie, Kaplica Sykstyńska, Bazylika św. Piotra - to tylko kilka punktów z długiej listy zabytków. Wycieczka była więc bardzo intensywna i czasem wyczerpująca, ale dostarczyła niezwykłych przeżyć estetycznych i wzbogaciła wiedzę wszystkich zwiedzających.

Ubierz się w książkę
zrodlo: ginavivinetto.files.wordpress.com

Zapraszamy do udziału w konkursie na SLEEVEFACE

Konkurs skierowany jest do wszystkich miłośników książki i fotografii i polega na sfotografowaniu okładki książki wraz ze swoją twarzą lub sylwetką. W efekcie powstanie złudzenie prezentujące kreatywne, śmieszne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce. Należy tak zrobić zdjęcie, aby osoba stała się "elementem" okładki, który "wychodzi" poza papier.

Wywołane fotografie (w rozmiarze 10x15) oraz zapisane w formacie JPG na dowolnym nośniku (do skopiowania) należy dostarczyć do 31.11.2016 r do bibliotekarza lub przesłać (rozmiar do 3MB) na adres e-mailowy: konkurs@logilowice.hekko.pl.

Do każdej fotografii należy dołączyć następujące dane: imię i nazwisko autora i klasę.

Najciekawsze propozycje zostaną zaprezentowane na stronie internetowej szkoły, a najlepsze z nich nagrodzone nagrodami rzeczowymi.

ARS, czyli jak dbać o miłość
ARS

Od stycznia w naszej szkole realizowany będzie program „ARS, czyli jak dbać o miłość”. W zajęciach uczestniczyć będą uczniowie klas I. Program jest realizowany we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Tychach.
Zachęcamy do obejrzenia spotów edukacyjnych z tego programu.

Spotkanie projektowe
logo_erasmusplus

W dniach 9 - 13 października 2016 w Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Z. Religi w Gilowicach odbyło się pierwsze spotkanie międzynarodowe partnerów projektu Erasmus+ Improving Standards in Teaching School Sport to Foster Physical, Cognitive and Social Development in Pupils współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Goście przyjechali do nas ze szkół w Austrii, Finlandii, Łotwie i Czechach.






    W programie spotkania uwzględniono: Erasmus+, Polska

  • szczegółowe planowanie działań projektowych na kolejne miesiące współpracy,

  • oficjalne otwarcie projektu i omówienie jego głównych założeń podczas konferencji 11 października 2016,

  • poznanie naszej szkoły, jej zaplecza sportowego i obiektów sportowych na terenie Gminy Miedźna (wraz z możliwością skorzystania z nich, uczestniczenia w prowadzonych tam zajęciach i obserwacji pracy trenerów),

  • poznanie walorów turystycznych okolicy.
Projekt Erasmus+
logo_erasmusplus

Od 1września 2016 do 30 listopada 2018 w naszej szkole realizowany jest projekt Improving Standards in Teaching Sport to Foster Physical, Cognitive and Social Development in Pupils współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Inauguracja roku szkolnego 2016/2017
inauguracja

W czwartek 1 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Po dwóch miesiącach wypoczynku wracamy do szkoły. Wykład inaugurujący rok szkolny 2016/2017 pt. Medycyna - fascynujące poszukiwanie prawdy o człowieku wygłosił dr n. med. Marcin Leśniewski.
Do naszego liceum dołączyły dwie klasy pierwsze.

© LO Gilowice