Wydarzenia w roku szkolnym 2014/2015

tort
Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach
ma 20 lat!

tort


Podsumowanie projektu Comenius
logo CCC

Na zakończenie projektu powstała praca Methods Booklet przedstawiająca zdobyte doświadczenia w czasie wspólnych spotkań szkół partnerskich.

logo EU
Dzień Sportu
Dzień Sportu


25 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Sportu. Odbyło się wiele konkursów, nie tylko sporotwych ale również zabawnych.

Dzień Tańca
Dzień Tańca

24 czerwca odbył się w naszym liceum kolejny już Dzień Tańca :) Rozpoczęliśmy pokazami tanecznymi, po czym uczniowie wzięli udział w warsztatach tanecznych z takich technik i stylów, jak: hip hop/urbanize, zumba, latino solo, reggaeton i salsa kubańska (rueda de casino).

Jak się bawiliśmy? - filmiki:
f1 ->, f2 ->, f3 ->, f4 ->, f5 ->, f6 ->
Projekt Erasmus+
logo Erasmus+

Nasza szkoła pozyskała 49000 euro na realizację projektu rozwoju szkoły Erasmus+.
Dwuletni projekt zatytułowany "Dwujęzyczność - potencjał na przyszłość!" ma na celu znaczne podwyższenie kompetencji językowych (w zakresie znajomości języka angielskiego) nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego w Gilowicach.

Spotkanie projektowe w Taborze (Czechy) i w Wels (Austria)

Na kolejne i już ostatnie spotkania w ramach projektu "Comenius" wyruszyliśmy w nocy z 24 na 25 kwietnia. Tym razem odwiedziliśmy Czechy i Austrię, gdzie odbyło się podsumowanie projektu.

Wyróżnienie w konkursie na prezentację matematyczną
wyróżnieni w konkursie

W sobotę 25.04.2015 w LO im. B. Chrobrego w Pszczynie odbyła się uroczystość wręczania nagród i wyróżnień w konkursach organizowanych przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej. Z naszej szkoły w konkursie na Najciekawszą Prezentację Multimedialną z Matematyki wzięło udział troje uczniów: Adrianna Folek (kl. Ia), Agnieszka Pastuszka (kl.Ia) i Jakub Jasiołek (kl. IIIa). Kapituła przyznała w kategorii szkół ponadgimnazjalnych trzy wyróżnienia. Między innymi wyróżnieni zostali: Agnieszka Pastuszka i Jakub Jasiołek.

Serdecznie gratulujemy.

Gilowiczanie w teatrze

27 marca 2015 r. (piątek) był Międzynarodowym Dniem Teatru, z tej okazji klasy 1a i 1b odwiedziły Chorzowski Teatr Rozrywki, gdzie miały szansę zobaczyć kulisy jego pracy. Było to zetknięcie z teatrem od kuchni. Uczniowie zobaczyli, na czym polega praca suflera, zwiedzili profesjonalne garderoby, weszli na małą scenę. Mogli również zobaczyć urywek próby do spektaklu „Billy Elliot” na dużej scenie, przymierzyć kostiumy oraz wziąć udział w warsztatach teatralnych, prowadzonych przez profesjonalną aktorkę. To spotkanie z teatrem zostało zarejestrowane przez Telewizję Katowice:

Sukcesy w konkursie dziennikarskim
konkurs dziennikarski

20.03.2015 ogłoszono wyniki II konkursu dziennikarskiego im. A. Wojtali na reportaż.
Otóż - jak nakazuje tradycja - kolejny raz uczniowie naszego liceum pod kierunkiem pani Doroty Tobiasz uzyskali czołowe miejsca. Praca Karoliny Nowok uplasowała się na drugim miejscu, zaś Patrycja Rom za swój reportaż uzyskała wyróżnienie. Gratulujemy!!!

Spotkanie projektowe w Reggio Emilia, Włochy

Kolejne spotkanie w ramach projektu "Comenius" odbyło się w dniach 16.03 - 20.03.2015 r. we Włoszech, w mieście Reggio Emilia. Nasze liceum reprezentowały uczennice klas drugich: Paulina Siuta, Patrycja Rom i Kinga Niesyto razem z opiekunami panią Barbarą Foltyn, panią Aliną Gmur i panią Kariną Kurzycą.

Warsztaty w ogrodzie botanicznym
Warsztaty w ogrodzie botanicznym

Dnia 16.03.2015 r. uczniowie klas II uczęszczający na fakultet biologiczny uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie sfinansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. „Woda źródłem życia” był realizowanym tematem. Zajęcia prowadził pan Piotr Gutwiński, który jest doktorantem na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Śląskiej. Do zadań uczniów należało w pierwszej kolejności pobranie próbek wody ze stawu na terenie Ogrodu, a następnie dokonanie jej analizy fizyko-chemicznej. Potem była część bardziej biologiczna, a więc próba odnalezienia jak największej ilości organizmów tą wodę zamieszkujących.

Efekty pracy fakultetu można zobaczyć na załączonych zdjęciach i krótkich filmikach. Wśród oznaczonych gatunków znalazły się: orzęski, wiciowce, wrotki i drobne skorupiaki.
Miłego oglądania ;)

Co obserwowaliśmy? - filmiki:
f1 ->, f2 ->, f3 ->, f4 ->, f5 ->, f6 ->, f7 ->, f8 ->, f9 ->, f10 ->, f11 ->, f12 ->
Dzień Otwarty w naszym liceum
Dzień Otwarty

13 marca gościliśmy gimnazjalistów chcących zobaczyć naszą szkołę od środka. Przygotowane zostały specjalne zajęcia, gimnazjaliści mogli porozmawiać z naszymi uczniami i nauczycielami.

Wojewódzki Konkurs „W świecie roślin i zwierząt”
Centrum Edukacji Ekologicznej - Pałac Młodzieży

Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Tomasz Straszyński zakwalifikował się do drugiego etapu Wojewódzkiego Konkursu „W świecie roślin i zwierząt” organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach.
Drugi etap odbędzie się 14.04.2015, życzymy powodzenia.

Sukces w olimpiadzie teologicznej
Namaszczenie chorych - szkic

Miło nam poinformować, że uczennica klasy Ib Jolanta Mika uczestnicząca w XXV Olimpiadzie Teologii Katolickiej pt: „Sakramenty uzdrowienia i ich rola w życiu Kościoła”, która odbyła się 5 marca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, zajęła 7 miejsce pośród 87 uczestników finału diecezjalnego. Tym samym znalazła się wśród najlepszych 10 osób wyróżnionych przez abpa Wiktora Skworca i z jego rąk otrzymała nagrodę książkową oraz dyplom.

Serdecznie gratulujemy.

Jesteśmy w rankingu Perspektyw
Brązowa Tarcza

Miło nam poinformować, że Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach po raz pierwszy znalazło się wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015. Zajęliśmy 476 miejsce w kraju i otrzymalismy Brązową Tarczę. Wśród liceów śląskich zajęliśmy 46 miejsce.
Absolwentom, uczniom i nauczycielom serdecznie gratulujemy sukcesu.

Wybory Książek
Wybory Książek

W dniach 28-29 stycznia uczestniczyliśmy w Ogólnopolskich Wyborach Książek pod patronatem Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Wędrująca Komisja Wyborcza, odwiedziła poszczególne klasy podczas wyznaczonych lekcji w celu przeprowadzenia głosowania. Wszyscy uczniowie wrzucili do urny karty wyborcze z tytułami (od 1 do 3) najciekawszych książek, które ostatnio czytali. Zestaw tytułów, które wskazali uczniowie będzie opracowany w drugiej połowie lutego i przesłany do organizatora - redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

Koncert Świąteczny 2014
Koncert Świąteczny 2014

27. grudnia 2014 r. (w sobotę) w Hali Sportowej Liceum odbył się Jubileuszowy Koncert Świąteczny. Uroczystość poprowadzili absolwenci drugiego rocznika - Dawid „Kołocz” Kołosowski i Marcin „Motyk” Motyka.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przygotowywali uroczystość oraz wszystkim przybyłym gościom.

EuroWeek 2014
EuroWeek 2014

Mając na uwadze pozytywne doświadczenia z udziału w ubiegłorocznym obozie dla młodzieży „EuroWeek - Szkoła Liderów” uczniowie Liceum w Gilowicach i w tym roku szkolnym postanowili wyjechać do Kotliny Kłodzkiej na spotkanie z wolontariuszami z całego świata.

VII spotkanie projektowe w Kisvárda, Węgry
Comenius Węgry

Nasza węgierska przygoda (10-14.11.2014) rozpoczęła się nocną podróżą pociągiem do Budapesztu. Pierwsze zetknięcie z kulturą i architekturą Węgier nastąpiło podczas wędrówki reprezentacyjną aleją Andrássyego do Placu Bohaterów, gdzie wokół władczych książąt madziarskich w szerokim półkolu gromadzą się najważniejsi węgierscy królowie i bojownicy o wolność (Pomnik Milenium).

Spotkanie projektowe na Rodos, Grecja
Comenius Grecja

To już szóste spotkanie w ramach projektu COMENIUS, które odbyło się w terminie 06.10-10.10.2014r. w Grecji na wyspie Rodos, gdzie młodzież z 9 państw realizowała temat „Sport: idea olimpijska - zwalczanie ksenofobii”. Tym razem przedstawicielkami z naszej szkoły były tegoroczne maturzystki: Monika Konieczny oraz Milena Niewdana z panią dyrektor Barbarą Foltyn oraz panią Teresą Molendą w roli opiekunów.

Gminny Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej

W naszym liceum, w roku jubileuszowym upamiętniającym 20 rocznicę powstania szkoły, odbył się tegoroczny Gminny Dzień Edukacji Narodowej.

Odeszła nasza uczennica
Klaudia Wątor

Z przykrością informujemy, że w nocy z 13 na 14 października zmarła tragicznie Klaudia Wątor uczennica klasy IIIa.


Pogrążona w smutku
społeczność szkolna
Międyszkolne czytanie Sienkiewicza
Trylogia

7 pażdziernika, kolejny już raz, zostało zorganizowane spotkanie przez trzy biblioteki szkolne, mające na celu integrację społeczności uczniów, rodziców, pracowników i sympatyków szkół. Tym razem zebraliśmy się w Bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Woli i wspólnie czytaliśmy „Trylogię” Henryka Sienkiewicza.

Organizatorzy:
Krystyna Motyka, Teresa Hochuł, Beata Faruga
Spotkanie projektowe w Närpes, Finlandia
Comenius Finlandia

Kolejne projektowe spotkanie z cyklu "Comenius" odbyło się 14-19.09.2014r w Finlandii. Tym razem młodzież z Grecji, Polski, Włoch, Litwy, Austrii, Czech, Węgier, Finlandii i Turcji zebrała się w małym miasteczku Närpes pod tematem "Muzyka". Ten szeroko pojęty zakres zrealizowano po mistrzowsku. Tym razem naszymi gilowickimi przedstawicielami byli maturzyści Joanna Konerska, Karol Szuster i Natalia Odrobińska z panią Aleksandrą Stuczyńską w roli opiekuna.

Inauguracja roku szkolnego 2014/2015
inauguracja

W poniedziałek 1 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Po dwóch miesiącach wypoczynku wracamy do szkoły. Wykład pt. Kwantowy laser kaskadowy inaugurujący rok szkolny, wygłosił dr Marcin Motyka, absolwent drugiego rocznika naszego liceum.
Do naszego liceum dołączyły w tym roku dwie klasy pierwsze.

© LO Gilowice