Wydarzenia w roku szkolnym 2012/2013

Zakończenie roku szkolnego klas I i II
zakończenie roku

28 czerwca zakończyły rok szkolny klasy I i II.

Wyniki Konkursu Fizycznego Lwiątko
Lwiątko

Przedstawiamy wyniki naszych uczniów w Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym Lwiątko.

Dzień Sportu 2013
Dzień Sportu

Ostatniego dnia maja w naszej szkole odbył się dzień sportu, w którym jak się okazuje, oprócz uczniów udział wzięli nasi absolwenci, a nawet nauczyciele! Klasy mogły zmierzyć się ze sobą w 8 konkurencjach: koszykówka, siatkówka, piłka nożna, przeciąganie liny, bieg orientacyjny, tenis stołowy, konkurs frisbee, konkurs plastyczny.
W tym roku puchar zdobyła klasa IIa, która na podium stawała po każdej konkurencji :)
Na deser odbył się mecz towarzyski piłki siatkowej nauczyciele vs uczniowie.
W wolnej chwili każdy mógł odwiedzić kawiarenkę Pani Lekki „sunglasses only” i delektować się herbatką czy aromatyczną kawą przy jazzowej muzyce.
Jak zwykle podczas naszych imprez szkolnych dopisywał humor i miła atmosfera.
...tym razem i kilogramy słodkości w nagrodę za zaangażowanie dla uczestników :)

Matura 2013
matura

Wreszcie nadszedł maj, oczekiwany przez wielu maturzystów.

Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych
sadzenie drzewka

26 kwietnia maturzyści zakończyli rok szkolny. W godzinach południowych odbył się tradycyjnie Ostatni Dzwonek, natomiast pod wieczór nastąpiło uroczyste rozdanie świadectw i zawieszenie tableau.

Doświadczenia chemiczne w czasie Dnia Otwartego
Dzień Otwarty - chemia

Chemia jest prawdziwym fenomenem wśród nauk ścisłych. To właśnie dzięki niej możemy logicznie wytłumaczyć zjawiska zachodzące wokół nas, teoria podpierana jest doświadczeniami, abyśmy mogli mieć lepszy pogląd na otaczający nas świat.

My, fakultetowicze chemiczni mamy wspaniałą okazję zagłębiać się w odkrywanie wielu interesujących zjawisk dzięki teorii, jak również namacalnie - poprzez eksperymenty. Chcieliśmy podzielić się naszą wiedzą oraz zaprezentować swoje umiejętności naszym młodszym znajomym - gimnazjalistom, którzy stoją przed trudnym wyborem szkoły średniej.

Marta Ajchler, IIa
Konkurs na prezentację multimedialną z matematyki

W marcu uczniowie klas pierwszych mieli możliwość wzięcia udziału w III Powiatowym Konkursie na Najciekawszą Prezentację Multimedialną z Matematyki organizowanym przez Pszczyńskie Ognisko Pracy Pozaszkolnej. Oto wyniki:
Jakub Jasiołek zdobył nagrodę I stopnia natomiast Joanna Konerska wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy.

Wyjazd fakultetu chemicznego
wyjazd chemia

Dnia 9 marca fakultet chemiczny klas III wziął udział w zajęciach organizowanych przez grupę „Eksperymentatorzy” w Katowicach. Było to ciekawe spotkanie, na którym uczniowie wysłuchali bardzo interesującego wykładu i zobaczyli wiele różnych reakcji chemicznych. Uczestnicy mieli możliwość przeprowadzenia samodzielnych doświadczeń chemicznych.

Olimpiada Teologii Katolickiej

28 lutego Kamil Kubik z klasy IIb uczestniczył w II etapie XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej pt: "Święci Apostołowie Piotr i Paweł - urząd i charyzmaty w Kościele". Olimpiada na szczeblu diecezjalnym odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Gratulujemy sukcesu.

Bezpłatne studia w Danii i Szwecji
eduABROAD

Program eduABROAD – oficjalne przedstawicielstwo zagranicznych uczelni wyższych w Polsce pomaga w rozpoczęciu edukacji na Uczelniach: w Anglii, Danii, Holandii, na Łotwie oraz w Szwecji. Studia prowadzone są w języku angielskim, w międzynarodowym środowisku. Aby aplikować na studia wystarczy polska matura oraz znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację. Studia w Danii i Szwecji są bezpłatne.

Sukcesy naszych uczniów

Mateusz Granatyr z klasy IIIb zakwalifikował się do II etapu Wojewódzkiego Konkursu "W świecie roślin i zwierząt" organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach.
Drugi etap odbędzie się 16.04.2013r.

Daria Płocharczyk (IIIa) i Dominik Zatycki (IIIb) zakwalifikowali się do trzeciego, ostatniego etapu Międzynarodowej Olimpiady Języka Angielskiego organizowanego przez Wyższą Szkołę Ekonomiczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej.
Trzeci etap odbędzie się 13.04.2013r. w siedzibie uczelni w Bielsku-Białej.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie.

Odeszła nasza absolwentka
Agnieszka Wojtala

"Ci, których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość to nieśmiertelność"

Emily Dickinson

13 marca 2013 roku w wypadku zginęła Agnieszka Wojtala - absolwentka naszej szkoły z rocznika 2000.
Zawsze życzliwa, przyjazna, uśmiechnięta.
Choć skończyła liceum 13 lat temu, często gościła w progach naszej szkoły. Była autorką słów szkolnego hymnu. Wiele razy pisała o naszej szkole relacjonując ważne wydarzenia.
Na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci. Łączymy się w bólu z rodziną Agnieszki.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 16 marca w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata we Frydku.

Społeczność gilowickiego LO

Wykłady naszych uczniów

Od grudnia 2012 roku rozpoczyna się szereg wykładów. Prowadzą je uczniowie, którzy w ten sposób dzielą z resztą szkoły swoje pasje i zainteresowania. Pierwszy z nich poprowadził uczeń klasy IIb Marcin Chrobak, a dotyczył on życia w Korei Północnej. Następny wykład odbędzie się w marcu. Każdy będzie filmowany, a następnie jego fragmenty będą zamieszczone na stronie szkoły.

Fragmenty wykładu Marcina:
filmik 1 ->, filmik 2 ->, filmik 3 ->
Pierwsza pomoc
apteczka

Materiały dotyczące pierwszej pomocy w przypadku ataku epilepsji.
Epilepsja to choroba, która dotyka 1% naszego społeczeństwa, zaś atak padaczki jest stanem zagrożenia życia.

Konkurs matematyczny

Mariusz Karcz został finalistą XXXV Regionalnego Konkursu Rozkosze Łamania Głowy, który odbył się 5 lutego na Uniwersytecie Śląskim.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Gilowiccy olimpijczycy

Nasi uczniowie mogą pochwalić się już sporymi sukcesami. Do II etapu Olimpiady Diamentowej zakwalifikowali się następujący uczniowie:
- Mariusz Karcz klasa IIA z matematyki,
- Adrian Kubiesa IIA z matematyki,
- Przemysław Kubiesa IA z geografii z podstawami geologii.

Ponadto do etapu wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej zakwalifikowali się następujący uczniowie:
- Jakub Jasiołek z klasy IA,
- Jarosław Korzeń z klasy IA,
- Tomasz Straszyński z klasy IA.

Koncert Noworoczny
Koncert Noworoczny

Tradycyjny koncert noworoczny przybrał nową zupełnie postać, nową formę. Uczniowie Liceum biorący udział w przedsięwzięciu pragnęli tym razem ukazać różne oblicza miłości.

Wigilie klasowe i wspólne kolędowanie

21 grudnia po raz ostatni uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły spotkali się w starym, 2012 roku. Dzień ten minął w ciepłej i uroczystej atmosferze, bowiem w klasach organizowane były wigilie, następnie wszyscy udali się do amfiteatru, by móc wspólnie kolędować.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Mateusza
nagroda Prezesa RM

Mateusz Granatyr otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów za bardzo dobre wyniki w nauce. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 12 grudnia 2012 roku w Bielsku-Białej.
Serdecznie gratulujemy!

Andrzejki

Impreza andrzejkowa w naszej szkole została zorganizowana z inicjatywy Samorządu Szkolnego. Oprócz zabawy przy dobrej muzyce czekały na nas również atrakcje innego pokroju - o charakterze ściśle związanym ze świętem, czyli andrzejkowe muffinki z wróżbami, przepowiednie, wosk przelewany przez dziurkę od klucza, ciasteczka, eliksiry, a przy okazji toczyła się "cicha wojna" pomiędzy klasowymi czarownicami i wróżbitami o stoisko z najciekawszymi wróżbami :)

Pierwsza pomoc
apteczka

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego z serii bezpłatnych filmów edukacyjnych dotyczących pierwszej pomocy, który udostępnia firma HR LAB Health and Safety na stronie www.szkolenia-bhp24.pl. Film dotyczy pomocy osobie nieprzytomnej oddychającej - pozycji bezpiecznej.

W żółtych płomieniach liści - konkurs
Konkurs poezji śpiewanej

Marta Ajchler oraz Aleksandra Jakimowicz 20 listopada 2012r. wzięły udział w konkursie poezji śpiewanej w Brzeszczach. Mimo dużej konkurencji Marta obroniła zeszłoroczny tytuł i po raz kolejny wywalczyła sobie zwycięstwo :).
Gratulujemy!

Matma mnie kręci

Oto film na konkurs "Matma mnie kręci" zrobiony przez Bartosza Przewoźnika i Bartosza Dobrego. Aby dostać się do finału potrzebują jak najwięcej głosów i wyświetleń. Ustaw więc ten link jako swoją stronę startową i wchodź na niego jak najczęsciej, a bardzo im pomozesz.

XXI Turniej Recytatorski
Turniej Recytatorski

15 listopada w Woli odbył się konkurs recytatorski, w którym zostały nagrodzone nasze uczennice: Sonia Szymakowska w kategorii głównej zdobyła II miejsce, natomiast w konkursie poezji śpiewanej Marta Ajchler usytuowała się na miejscu I oraz zdobyła Grand Prix konkursu. Gratulujemy!

11 Listopada (GOK Wola)

Definicja „narodu” mówi o dużej zbiorowości, którą łączy ten sam język, zwyczaje, ta sama kultura, ale naród to również wspólna historia i świadomość, jaką jest patriotyzm. 11 listopad to dzień, kiedy to polski naród jednoczy się, aby móc świętować odzyskanie niepodległości.

Uczniowie naszej szkoły: Ksenia Grzywa, Marta Ajchler, Jarek Bryja oraz Kamil Kołecki pod czujnym okiem pani Marii Lekki zapragnęli wydobyć dumę narodową tkwiącą głęboko w sercach gości przybyłych na spotkanie i na nowo rozpalić miłość i szacunek do ojczyzny. Nikt na sali nie miał bowiem do czynienia jedynie z suchymi faktami historycznymi, każdy mógł zatopić się w refleksyjnej atmosferze i zastanowić się nad wartością wolności, idei poświęcenia i ogólnie pojętej polskości.

Halloween
Halloween

31 października odbyło się Halloween w naszej szkole, które jest już tradycją. Na korytarzach panoszyły się wampiry, zombi i inne dziwne, nieznane nam stwory :)

Dzień Języków Obcych
Dzień Języków Obcych

27 października każdy uczeń LO w Gilowicach z entuzjazmem i uśmiechem na twarzy mniej więcej o szóstej rano w SOBOTĘ opuszczał z chęcią swoje zagrzane łóżeczko z milutką, ciepłą, mięciutką kołderką aby w podskokach ruszyć do szkoły. Jemu nie straszna była pogoda; jesienna plucha, rzęsisty deszcz, temperatura oscylująca pomiędzy 0st. Celsjusza w październiku (tzw. złota polska jesień) - gnał ile sił w nogach, ile koni w silniku, nie mogąc doczekać się tego, co miało się wydarzyć. A zorganizowany został Europejski Dzień Języków Obcych. (I od tego momentu żegnamy się z ironią) pani Anna Woźnikowska-Tyc oraz pani Aleksandra Dźwigaj postarały się, aby obrócić negatywne nastawianie uczniów do szkolnej imprezy w sobotę w bardzo entuzjastyczne przyjęcie proponowanych atrakcji na ten dzień. Aby przywołać wspomnienia zapraszamy do obejrzenia filmików oraz zdjęć :)

Wybory do Samorządu Szkolnego
Wybory do Samorządu

27 Października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Oczywiście przed oddaniem głosu odbyło się przedstawienie na forum szkoły swojego programu przez kandydatów lub jego braku:)
Po podliczeniu głosów przewodniczącym został Marcin Chrobak, a zastępcami Kamila Faruga wraz z Anną Maroszek oraz Jarosław Bryja :):) Będzie to ciekawy rok szkolny z takim składem ... :)

Zawody sportowe
spartakiada

25 września 2012r. na stadionie Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Pszczynie odbyła się XIII Spartakiada Lekkoatletyczna Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Pszczyńskiego.

W zawodach uczestniczyły reprezantacje naszego Liceum zarówno dziewcząt jak i chłopców. Młodzi lekkoatleci rywalizowali w następujących konkurencjach: bieg na 100m, bieg na 400m, bieg na 800m (dziewczęta), bieg na 1500m (chłopcy), skok w dal, pchnięcie kulą, sztafeta 4x100m.
Zdobyliśmy kilka miejsc na podium, w tym najcenniejszy złoty medal dla Radka Malchera, który okazał się najszybszy w biegu na 100m. Na trzecim miejscu podium stanęła Justyna Wójcik na 800m, także trzeci w skoku w dal był Dawid Bąbel oraz sztafeta chłopców 4x100m w składzie: R. Malcher, B. Dobry, D. Bąbel, A. Krasoń.
Gratulujemy medalistom i wszystkim reprezentującym Naszą Szkołę.


bieg przełajowy

W piątek 28 września odbył się I Powiatowy Bieg Przełajowy Bitwy Pszczyńskiej. Imprezę rozpoczęto przy Szkole Podstawowej nr 7 w Ćwiklicach, gdzie dr Marian Małecki - Prezes "Pro Memoria" Stowarzyszenia Bitwy pod Pszczyną 1939, uczestnikom biegu oraz zgromadzonym gościom przypomniał wydarzenia września 1939 oraz przedstawił ideę biegu.

W biegu brały udział reprezentacje szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu pszczyńskiego. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Justyna Wójcik, Celina Białota, Tomasz Straszyński i Radosław Malcher, którzy w komplecie stanęli na podium.

Szkoły ponadgimnazjalne - dziewczęta
1. Maria Litera I Liceum Ogólnokształcące Pszczyna
2. Celina Białota Liceum Ogólnokształcące Gilowice
3. Justyna Wójcik Liceum Ogólnokształcące Gilowice

Szkoły ponadgimnazjalne - chłopcy
1. Tomasz Straszyński Liceum Ogólnokształcące Gilowice
2. Radosław Malcher Liceum Ogólnokształcące Gilowice
3. Piotr Żemła Powiatowy Zespół Szkół nr 2 Pszczyna

Summer Flashmob
Summer Flashmob

Wielu z nas nadal nie może uwierzyć, że wrzesień już nastał, że bezlitośnie zapędził nas - licealistów do nauki.
Są jednak w naszej szkole osoby, które opanowały sztukę zawieszania czasoprzestrzeni i nie przejmują się jakoś szczególnie tym, co następuje po 31 sierpnia.
Zorganizowany został flash mob o tematyce wakacyjnej. Na korytarzu szkolnym odbyło się plażowanie przy letnich hitach sączących się z głośników naszego radiowęzła.

Inauguracja roku szkolnego 2012/2013
inauguracja

W poniedziałek 3 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
Do naszego liceum w tym roku dołączyły trzy klasy pierwsze. Pani Dyrektor przywitała wszystkich po wakacyjnej przerwie oraz przedstawiła nowozatrudnionych nauczycieli. Następnie odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów.
Inauguracyjny wykład wygłosiła pani Krystyna Stańczyk. Przedstawiła informację, która obiegła świat w wakacje, o znalezieniu nowej cząstki. Jest ona najprawdopodobniej długo poszukiwanym bozonem Higgsa, zwanym również „boską cząstką”.

Wszyscy uczniowie pełni zapału do nauki szczęśliwie rozpoczęli rok szkolny.

Innowacja pedagogiczna w naszym Liceum - kontynuacja
Projekt Ekologia - innowacyjny, interdyscyplinarny program nauczania
przedmiotów matematyczno-przyrodniczych metodą projektu

W ramach projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, drugi rok w naszej szkole będzie wdrażany interdyscyplinarny program edukacyjny. Celem programu jest rozwijanie zainteresowań przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi wśród uczniów.

KL KL
© LO Gilowice