Wydarzenia w roku szkolnym 2011/2012

Wojewódzki konkurs piosenki poetyckiej
konkurs poezji

10 maja w Pszczyńskim Centrum Kultury odbył się ósmy przegląd poezji śpiewanej. Uczennica klasy Ia Marta Ajchler wywalczyła II miejsce. Akompaniowała jej Justyna Chowaniec z klasy Ib. Dziewczęta wystąpiły na gali o godz. 18 tuż przed koncertem Andrzeja Poniedzielskiego - serdecznie gratulujemy!

Matura 2012
tuż przed maturą

Absolwenci w końcu się doczekali - 4 maja, dzień rozpoczęcia matur. Jeszcze trochę stresu, może u niektórych strachu i wreszcie najdłuższe (prawdopodobnie) wakacje w trakcie kilkunastu lat edukacji.

Ostatni Dzwonek

Uczniowie trzecich klas kończą ważny etap w swoim życiu. Opuszczają mury naszej szkoły, by móc iść dalej, piąć się w górę i osiągać zawodowe cele. Chcieliśmy, aby bagaż miłych wspomnień z okresu liceum ciągnął się za nimi jak najdłużej, dlatego klasy drugie przygotowały „Giliadę” prowadzoną przez Darka Piszczka na wzór bardzo popularnego wśród młodzieży teleturnieju emitowanego w TVP 2 :). Zwycięzcami zostały III klasy, mamy zatem do czynienia z czymś fenomenalnym - sytuacją, gdzie uczeń przerasta mistrza. Giliada przeplatana była skeczami i tak wyszukanymi dowcipami, że aż suszyło.
Drugoklasiści dostarczyli niemałej dawki śmiechu i dobrej zabawy, ale o godzinie 18 rozpoczęła się część oficjalna, podczas której absolwenci otrzymali świadectwa ukończenia Liceum Ogólnokształcącego w Gilowicach oraz wyróżnienia.
Cała społeczność szkolna życzy Wam sukcesów w dalszym kształceniu.

Fragmenty Ostatniego Dzwonka: początek ->, lekcja WF ->
Spotkanie z naszymi rówieśnikami z Niemiec
spotkanie z Niemcami

15. i 16. kwietnia 2012 r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spotkania się i porozmawiania z grupą uczniów z Niemiec, którzy wraz z czterema nauczycielami odwiedzili nasz kraj.

Dzień Otwarty

3 kwietnia drzwi naszego liceum były otwarte dla każdego. Uczniowie klas III szkół gimnazjalnych zjeżdżali do Gilowic, by móc zobaczyć nasz ciepły „dom wielorodzinny” od wewnątrz :). Mamy nadzieję, że oprowadzanie po szkole, prezentacje oraz krótki pokaz tego, co potrafią tutejsi licealiści otworzył oczy naszym młodszym znajomym i zdecydują się na kształcenie właśnie w Gilowicach.

Fragmenty koncertu naszego zespołu :): filmik 1 ->, filmik 2 ->
Mamy Mistrza!
Nasz Mistrz ortografii

Nasza uczennica Kornelia Pietrauszka zdobyła tytuł Powiatowego Mistrza Ortografii w konkursie „Złote Pióro” corocznie organizowanym przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Kornelia najlepiej napisała dyktando i przebrnęła przez trudny test ortograficzno-interpunkcyjny.
Warto wspomnieć, że jest to już drugi taki tytuł Kornelii, pierwszy uzyskała w roku 2011. Serdecznie gratulujemy!

Teatralne potyczki
przedstawienie

Grupa teatralna „Gilus” jak co roku brała udział w Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „O tort Baby Jagi” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej. Nasza młodzież wystawiła dwa przedstawienia - pantonimę „Nie jesteś sam” oraz uwspółcześnioną baśń „Królewna Śnieżka”. Niestety, w tym roku nie udało nam się zachwycić profesjonalnego jury, które w kategorii teatrów gimnazjalnych i licealnych było bardzo wymagające, gdyż na dziewięć startujących grup przyznało tylko jedną nagrodę. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej! :)

Poesiewettbewerb

Gratulacje należą się ochotnikom z klas pierwszych naszej szkoły, którzy 27 marca wzięli udział w konkursie recytatorskim pod hasłem „Gefühle” (Uczucia) zorganizowanym po raz 11 w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie. Licealiści (17 uczestników) z powiatu pszczyńskiego recytowali jeden z wybranych wcześniej wierszy nadesłanych przez organizatorki konkursu panie A. Dutkowską, A. Pieprzyk i M. Solik.
Prezentując wiersz pt. „Geboren” Lindy Li uczennica kl. 1a Marta Ajchler zdobyła I miejsce, zaś Kamil Kubik z kl. 1b wrócił z wyróżnieniem za recytację wiersza pt. „Fragen” Silli Conrad. Uczestnicy oceniani byli przez zaproszone specjalnie jury, w którym zasiadali pani Anna Szroborsz, pani Anna Bramska oraz pan dr Jacek Gałuszka.
Nie jest łatwo recytować wiersze o uczuciach, tym bardziej w języku obcym. Toteż radość z sukcesu liczy się podwójnie, a ja dziękuję i liczę na wasz udział w konkursie za rok.
Aleksandra Dźwigaj

Wysokie wyniki w konkursie na prezentację matematyczną

W marcu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w drugim konkursie na najciekawszą prezentację multimedialną o tematyce matematycznej organizowanym przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. W etapie szkolnym wzięło udział pięciu uczniów, prace trójki z nich zostały przesłane do organizatorów konkursu.
A oto wyniki: II miejsce Klaudia Dutka (kl. Ib), III miejsce Michał Gellner (kl. IIIa), wyróżnienie Monika Pustelnik (kl. Ia).

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy.

Projekt EKOLOGIA
zajęcia w ramach projektu

Uczniowie realizujący w naszej szkole interdyscyplinarny projekt ekologiczny nawiązali współpracę z pracownią mikrobiologii partnera projektu, firmą SGS - akredytowanymi laboratoriami w Pszczynie. Uczniowie postanowili zbadać tempo wzrostu kolonii bakteryjnych na produktach pokarmowych przetrzymywanych w różnych warunkach temperatury.

Kolejny finalista Olimpiady Filozoficznej

Uczennica klasy drugiej naszej szkoły, Maria Chrząszcz, pod kierunkiem mgr Doroty Tobiasz, wywalczyła tytuł finalisty XXIV Olimpiady Filozoficznej na etapie okręgowym w Bielsku-Białej.
Maria, jako jedyna uczennica z powiatu pszczyńskiego, została rekomendowana do ostatniego etapu olimpiady w Warszawie, gdzie będzie walczyć o tytuł laureata i indeks na uczelnię wyższą.

Wizyta aktora

21 stycznia do naszej szkoły zawitał aktor Bogdan Kalus. Podczas wizyty niezwykle ciekawie opowiadał o pracy w teatrze i na planie filmowym. Podzielił się z nami swoimi doświadczeniami oraz przybliżył tajniki sztuki aktorskiej.

Koncert Świąteczny

Świętowaliśmy w grudniu dzień narodzin Chrystusa. Aby utrzymać podniosłą atmosferę 5 stycznia w naszej szkole odbył się tradycyjnie koncert świąteczny. Zanurzyliśmy się ponownie w mistyce kontemplacji wszystkich tych niesamowitych emocji, które towarzyszą nam w tych szczególnych dniach. Chór pod opieką Pani Anny Majtyki oraz Kseni Grzywy z IIb zapraszał do wspólnego kolędowania wszystkich licznie przybyłych gości.

Gość z Kolumbii
Angelica

Na dwa miesiące zawitała w naszej szkole studentka z Kolumbii - Angelica Perez. Przyglądała się naszej pracy, pomagała nauczycielom prowadzić zajęcia, poznawała nasze tradycje świąteczne, opowiadała o swoich tradycjach, wprowadziła trochę uśmiechu w nasze mury :)

Podsumowanie Szlachetnej Paczki
Szlacherna Paczka

Czas Bożego Narodzenia to magiczny czas, wyzwalający w ludziach dobro i chęć niesienia pomocy potrzebującym. Nasze liceum już po raz czwarty wraz z Gim nr 2 w Woli i SP nr 2 w Woli było współorganizatorem nagłośnionej w mediach Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej Szlachetna Paczka. Przekazanie pomocy ludziom potrzebującym poprzedzone było dokładną analizą potrzeb, którą dokonali nasi wolontariusze. Koordynatorem akcji w rejonie Wola i Gilowice, jak co roku była p. Krystyna Stańczyk.

Wigilia w szkole
Wigilia

22 grudnia uczniowie gilowickiego liceum - jedna wielka rodzina po raz ostatni nawiedzili mury naszej szkoły w roku 2011. Klasy wraz z wychowawcami zasiadły w tym dniu przy wigilijnym stole. Rodzinna atmosfera sprzyjała świątecznemu nastrojowi. Nie brakowało ciepła i życzliwości. Wszyscy składali sobie życzenia - jak najlepszych wyników i wytrwałości w nauce.

Nauczyciele na czele z Panią Dyrektor oraz młodzież licealna zebrała się w amfiteatrze, aby wspólnie kolędować. Oprócz tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek śpiewane były również te w języku hiszpańskim, które przygotowała goszcząca tu Kolumbijka.

ŻYCZYMY WSZYSTKIM ZDROWYCH, WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!

Projekt EKOLOGIA
zajęcia w ramach projektu

W ramach projektu EKOLOGIA w naszej szkole organizowane są zajęcia teoretyczno-praktyczne z chemii. Prowadzone są przez panią prof. Magdalenę Szuster i panią prof. Alicję Folwarczny. Uczestnicy zajmują się wykrywaniem związków organicznych w produktach pokarmowych.

Apel z okazji 30-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Katowice, noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Jednostki wojskowe zajmują strategiczne punkty miasta. Niebawem generał Jaruzelski ogłosi w telewizji wprowadzenie stanu wojennego. Grupa zomowców, rozbijając związkową ochronę, wyciąga z mieszkania przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w kopalni "Wujek". Wieść o tym szybko przedostaje się do górników. Początkowo zaskoczeni, wkrótce reagują spontanicznym protestem. 14 grudnia w zakładzie wybucha strajk... - film pt.: "Śmierć jak kromka chleba" w reż. Kazimierza Kutza, który uczniowie mieli okazję zobaczyć, zobrazował dokładnie wydarzenia z tamtego okresu. Społeczność szkolna uczestniczyła w apelu z okazji 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

V Barbórkowe Potyczki Gawędziarzy
Barbórkowe Potyczki

8 grudnia odbyły się V Barbórkowe Potyczki Gawędziarzy "Brzeszczanie kontra sąsiady zza miedzy". Podczas przesłuchań prezentowano pieśni ludowe i gawędy. Jako że Brzeszcze leżą na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego, uczestnicy oraz widzowie Potyczek mieli okazję poznać podobieństwa i różnice języka ich przodków.

W konkursie udział wzięły uczennice naszej szkoły. Jury przyznało I miejsce Marcie Ajchler oraz III miejsce Annie Komandera.

Mikołajki
Mikołajki

6 grudnia do naszej szkoły (prawdopodobnie przez przypadek) trafił św. Mikołaj ze swoją świtą, składającą się z osobistego pomocnika, dwóch ślicznych aniołków i niezidentyfikowanego diabła. Rozdawali grzecznym dzieciom słodkie prezenty. Najodważniejsi recytowali wierszyki dla świętego Mikołaja, dostając w nagrodę cukierki z wielkiego wora :).

Naukowa sesja chemiczna
sesja chemiczna

7 grudnia 2011 roku w hali sportowej naszego liceum odbyła się naukowa sesja chemiczna, zorganizowana dla uświetnienia obchodów Międzynarodowego Roku Chemii i Roku Marii Skłodowskiej-Curie.

Dyskoteka andrzejkowa
Andrzejki

29 listopada odbyła się dyskoteka z okazji andrzejek. Impreza ta różniła się znacznie od poprzedniej. Zorganizowane zostały zabawy i wróżby okazjonalne. Może nie było okazji do tradycyjnego lania woskiem przez dziurkę od klucza, ale inne atrakcje nadrabiały te braki. Między innymi można było poznać przyszły zawód, imię małżonka, a nawet porozmawiać z wróżbitą pod zawodowym pseudonimem "Chopok na opok". Nowością w tej dyskotece była również zmiana muzyki. Dj Malcus, załatwiony przez naszego nowego szefa, spisał się doskonale.

Zawody piłki koszykowej dziewcząt
koszykówka

Dnia 29 listopada w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu Pszczyńskiego w Koszykówce Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych.

Nasza drużyna wywalczyła sobie III miejsce.

Konferencja naukowa

23 listopada młodzież naszego liceum miała przyjemność uczestniczyć w konferencji na temat: "Kształtowanie się Polski niepodległej, wielkie zwycięstwa i osiągnięcia Polaków w XX wieku".
Konferencja zorganizowana była przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM Katowice oraz Niepubliczne Centrum Edukacji "Kubajak" w Krzeszowicach. Zaproszeni wykładowcy to: dr Maciej Korkuć (IPN Kraków), dr Anna Kubajak (NCE "Kubajak"), dr Danuta Wróbel (koordynatorka, doradca metodyczny religii).

Na zakończenie konferencji, p. Norbert Nestolik, dyrektor Gimnazjum im. ks. Walentego w Jankowicach zaprezezntował interesujący projekt pt.: "Poznanie Kresów Wschodnich przez młodzież szkolną".

Benefis dla Otylii Czerny
benefis

23 listopada uczniowie: Anna Komandera, Justyna Czembor, Klaudia Gwóźdź, Ksenia Grzywa, Marta Ajchler, Justyna Chowaniec, Melania Urbańczyk, Paulina Satenus i Jarosław Bryja pod opieką pani prof. Anny Majtyki przygotowali wieczorek poetycki dla uczczenia 75-lecia pracy aktorskiej oraz urodzin zasłużonej Toli. Wiersze i piosenki udowadniały, że życie może być piękne i radosne. Solenizantka była bardzo wdzięczna i głęboko wzruszona tematyką koncertu.

XX Turniej Recytatorski
Turniej Recytatorski

23 listopada 2011 r. odbył się XX jubileuszowy Turniej Recytatorski, w którym wzięły udział uczennice LO w Gilowicach: Anna Komandera, Klaudia Gwóźdź oraz Marta Ajchler. Dziewczęta startowały w kategorii gwarowej, wszystkie zostały wyróżnione.

Taboo in Europe

16 listopada 2011 w ramach obchodów Dnia Języków Obcych odbyło się spotkanie z mgr Adamem Wasiołką - wykładowcą Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania w Katowicach. Tematem wykładu były "Taboo questions in Europe, czyli o co nie należy pytać Europejczyka".
Ankiety przeprowadzone wśród studentów z różnych krajów pozwoliły wyłonić listę pytań niewygodnych, kłopotliwych i krępujących. Pan Adam Wasiołka zadawał je naszym uczniom i uczył jak umiejętnie na nie odpowiadać, bądź sprytnie omijać udzielania odpowiedzi, co w świecie biznesu jest nie lada wyzwaniem.

Halloween w naszej szkole
Halloween

31 października mijał jak zwykle w mrocznych klimatach. Halloween w naszym LO jest przecież tradycją. Wiedźmy, zombie i czarne charaktery przechadzały się po szkolnych korytarzach siejąc strach i panikę :)

Powstania Śląskie

26 października odbył się I etap konkursu wojewódzkiego "Powstania Śląskie 1919 - 1921". W konkursie wzięło udział ponad 1000 uczniów z całego województwa śląskiego. Nasi uczniowie to: Karolina Komraus, Krzysztof Faruga, Maria Chrząszcz.
Do II etapu konkursu, który odbył się 10 listopada, zakwalifikowała się i została finalistką Karolina Komraus.

Poezji czar... Brzeszcze 2011
W Żółtych Płomieniach Liści

Ośrodek Kultury w Brzeszczach 24 października zorganizował konkurs recytatorski poezji Czesława Miłosza "Muzyka Słów", podczas którego wystąpiła Aneta Gawełek. Mimo dużej konkurencji udało jej się zdobyć pierwsze miejsce!

O 16 natomiast rozpoczęły się przesłuchania w konkursie poezji śpiewanej "W Żółtych Płomieniach Liści". W nim z kolei uczestniczyła Marta Ajchler prezentując piosenkę "Mówiłam żartem" A. Osieckiej. Jury w składzie: Mieczysław Niedźwiedzki, wielokrotna laureatka tegoż konkursu Anna Daczyńska, wokalista i kompozytor Bartłomiej Gabryś oraz muzyk Grzegorz Marusza docenili występ Marty i również przyznali jej główną nagrodę.

Gratulacje!

Gość...
gość z Wietnamu

Z okazji Dnia Języków Obcych, 18 października odbyło się spotkanie z sympatyczną Wietnamką - Manh Thi Ha Phuong, która zagościła w naszej szkole. Podczas 45-minutowych wykładów w języku angielskim, przybliżyła nieco historię kraju, z którego pochodzi, zapoznała nas z tamtejszą kulturą, zwyczajami i tradycją dzięki filmom, prezentacjom oraz samym jej oryginalnym wyglądzie. Obruszenie ogółu nastąpiło w chwili, kiedy nasz szanowny gość opowiadał o wietnamskich przysmakach (czyt. kurze głowy + ryż). smacznego!
Męska część naszej społeczności zachwycała się oczywiście zdjęciami tamtejszych miss ;) Spotkanie opierało się na ciekawych dyskusjach, porównywaniu naszych krajów, dopatrywaniu się podobieństw. Było miło i przyjemnie, liczymy na więcej!

Dyskoteka z okazji dnia chłopca

Długo oczekiwana impreza odbyła się wreszcie 12 października. Zorganizowana została z myślą o naszych rodzynkach, z okazji ich święta. Zważając na przeróżne gusta muzyczne uczniów LO Gilowice, paleta numerów przygotowanych na ten wieczór, zapewniała dla każdego coś dobrego :)

Konkurs matematyczny

29 września 2011 roku odbył się I etap XX Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego "Nudna Matematyka" dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, I-III gimnazjów i I szkół ponadgimnazjalnych. W konkursie tym, którego poszczególne etapy odbyły się na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, wzięło udział dwóch uczniów naszej szkoły: Mariusz Karcz i Adrian Kubiesa z klasy Ia. Mariusz Karcz zakwalifikował się do półfinału tego konkursu, jako jeden z 26 uczestników na około 250 biorących udział.

Inauguracja roku szkolnego 2011/2012
inauguracja

1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Po przemowie Pani Dyrektor i przedstawieniu nowozatrudnionych nauczycieli, Pani Isotta Krause wygłosiła esej o życiu i odkryciach Marii Skłodowskiej-Curie. Następnie odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. W tym roku dołączyło do nas 46 uczniów. Podzieleni zostali na dwie klasy. Wychowawcą klasy Ia została p. Teresa Molenda, a klasy Ib - p. Grzegorz Cudek.

Blogowa mapa przemian

Zapraszamy do odwiedzenia naszych blogów biorących udział w konkursie dotyczącym unijnych dotacji i wypowiadania się na forum.

Innowacja pedagogiczna w naszym Liceum w roku szkolnym 2011/2012
Projekt Ekologia - innowacyjny, interdyscyplinarny program nauczania
przedmiotów matematyczno-przyrodniczych metodą projektu

W ramach projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, od 1 września 2011 roku w naszej szkole będzie wdrażany interdyscyplinarny program edukacyjny. Celem programu jest rozwijanie zainteresowań przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi wśród uczniów. Rekrutacja uczniów do projektu będzie trwać do 15 września.

KL KL
© LO Gilowice