Wydarzenia w roku szkolnym 2009/2010

Uczennica LO w Gilowicach w nagrodę jedzie do Szwecji!

Marta Kowalik uczennica klasy IIb Liceum Ogólnokształcącego w Gilowicach, w sobotę 26 czerwca 2010r. w Gdańsku odebrała nagrodę - wycieczkę do Szwecji - za zdobycie I miejsca w konkursie na komiks pt. „Solidarność Narodów” przeprowadzonym przez Obywatelskie Centrum Sztuki i Edukacji „e 66” w Gdańsku oraz Fundację Wspólnota Gdańska.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Odszedł nasz absolwent
Łukasz Lukasek

W niedzielę o 7 rano zmarł Łukasz Lukasek.

Kiedy myślimy o jego życiu i śmierci niepodobna nie zacytować powiedzenia: "Wybrańcy bogów umierają młodo".

Wybraniec bogów? Tak, bo siła jego intelektu przekraczała miarę zwykłego, nawet najzdolniejszego ucznia. Już jego przybycie z gimnazjum do naszej szkoły było niezwykłe, gdyż towarzyszył mu list od Dyrektora Gimnazjum w Miedźnej z gratulacjami, że ten wybitny młody człowiek wybrał właśnie naszą szkołę. Niezwykły był też jego pobyt w gilowickim liceum, gdyż był to rodzaj przygody intelektualnej dla niego samego oraz nauczycieli, mających zaszczyt pracować z tak wybitnym umysłem. Łukasz w ciągu tylko trzyletniego pobytu w tych murach był zdobywcą następujących tytułów: laureat regionalnej olimpiady z przedsiębiorczości, finalista olimpiady filozoficznej, finalista olimpiady ekonomicznej, finalista Ogólnopolskiego konkursu geologicznego "Skarby Ziemi".

Wybraniec bogów? Tak, gdyż łączył w sobie uzdolnienia naukowe z różnych dziedzin z artystycznymi. Był niezwykłym tancerzem w zespole "Frydkowianie", zbieraczem pamiątek rodzinnych, zajmował się odnawianiem starych mebli, spisywaniem historii swoich przodków, w ogólnopolskim konkursie "O rodzinie" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Parafiada im. Jana Kalasacjusza w Warszawie zdobył IV miejsce.

Wybraniec bogów? Tak, gdyż był niezwykle skromny, uczciwy, pomocny zarówno dla kolegów, jak i nauczycieli. Mimo że skończył szkołę w ubiegłym roku i studiował w Krakowie, zawsze znalazł czas, by towarzyszyć nam w świętach szkolnych, tj. Koncercie wigilijnym, zakończeniu roku klas trzecich, by po prostu wpaść w środku tygodnia i zobaczyć się z przyjaciółmi z młodszych klas, porozmawiać z nauczycielami. Był chlubą swoich rodziców, mistrzem intelektu dla nauczycieli, którzy z nim pracowali, wzorem dla uczniów, którzy go podziwiali.

Niestety jednak, wybrańcy bogów umierają młodo. Od wczoraj mówimy o Łukaszu "świętej pamięci". Uczyńcie wszystko, by ta pamięć pozostała święta, gdyż jak powiedział umierający Hamlet z dramatu Szekspira; "reszta jest milczeniem".

Niech odpoczywa w pokoju.

I znów laureat olimpiady w LO w Gilowicach!

Małgorzata Nowicka z kl. IIIb została 5 czerwca laureatką XXV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Ten sukces otworzył jej możliwość studiowania na wielu uczelniach wyższych z pominięciem rekrutacji. Już dzisiaj, jako laureatka może wybierać kierunki studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, a ma do wyboru biologię, chemię, ochronę środowiska i geologię. Nauczycielem prowadzącym laureatkę była „pani od geografii” mgr Teresa Molenda.

Nasi uczniowie mogą pojechać do Brukseli

Nasi uczniowie: Hiacynta Dobry, Paulina Stach i Waldemar Morończyk zakwalifikowali się do finału wiedzy o samorządach terytorialnych. 18 czerwca w Bibliotece Śląskiej będą walczyć o główną nagrodę - wyjazd do Parlamentu Europejskiego. Sukces uczniów poprzedzony był udziałem w warsztatach, na które zaprosiła uczniów Młodzieżowa Akademia Samorządowa, prowadzona przez Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki i Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej.

To nie wszystkie sukcesy w Gilowicach!
Uczennice: Marta Kowalik, Małgorzata Falewicz i Anna Gamża zdobyły wyróżnienie w konkursie plastyczno-historycznym pt. „Przywróćmy pamięci dziedzictwo kulturowe Żydów”, zorganizowanym przez Śląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „Oświata” w Katowicach oraz Fundację ORCHAIM.
Ponadto Kamil Łysek został wyróżniony w Wojewódzkim Konkursie Grafiki Komputerowej „Kim jestem? - Moje metamorfozy”, zorganizowanym przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej „ART.” w Czechowicach-Dziedzicach pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i Starosty Bielskiego.

Ostatni dzień roku szkolnego klas maturalnych
Zakończenie Roku Szkolnego

30 kwietnia maturzyści zakończyli rok szkolny. W godzinach południowych odbył się tradycyjnie Ostatni Dzwonek, natomiast pod wieczór nastąpiło uroczyste rozdanie świadectw i zawieszenie tableau.

Zawody Powiatowe Szkół Ponadgimnazjalnych
Zawody pływackie

W dniu 28.04.2010r. na pływalni GOSiR w Woli odbyły się Powiatowe Zawody Pływackie. Nasza szkoła była organizatorem tej sportowej imprezy, w której wzięły udział najlepsze szkoły z powiatu pszczyńskiego.

Doświadczenia chemiczne w Pałacu Młodzieży

13 kwietnia odbył się kolejny, a zarazem nasz ostatni wyjazd do Pałacu Młodzieży. Tym razem poznałyśmy cukry. Bardzo ważne i trudne zagadnienie zostało opracowane teoretycznie i praktycznie.

Kolejny sukces uczennicy LO w Gilowicach

Uczennica klasy IIIb LO w Gilowicach Małgorzata Nowicka 17 kwietnia 2010r. została finalistką XXV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
W czerwcu, w Białowieży, Małgosia będzie walczyć o tytuł laureata, ale już dzisiaj, będąc finalistką, ma zapewniony indeks między innymi Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku biologii, chemii, ochrony środowiska, geologii.
Uczennicę przygotowywała do olimpiady nauczycielka geografii Teresa Molenda.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dni Zdrowia 2010
Dni Zdrowia 2010

9 kwietnia 2010 roku rozpoczęliśmy obchody Dni Zdrowia w naszym liceum.
VI Otwarty Dzień Zdrowia tym razem odbył się pod hasłem: „Włosy i skóra bez tajemnic – profilaktyka i pielęgnacja”. Jak co roku wykłady poprowadzili znakomici w swoich dziedzinach specjaliści.

Druga część Dni Zdrowia obejmuje program profilaktyki raka piersi „SZANSA” dla dziewcząt pierwszych klas, który zostanie zrealizowany w drugiej połowie maja.

Nasze osiągnięcia

Pierwszoklasistka z LO w Gilowicach zdobyła indeks na Uniwersytet Warszawski.

Aneta Gawełek z kl. Ib LO w Gilowicach, uczennica mgr Doroty Tobiasz, została 10 kwietnia 2010r., jako jedyna w Polsce pierwszoklasistka, laureatką Olimpiady Filozoficznej.
Ten ogromny sukces otworzył jej możliwość studiowania na UW filozofii, matematyki, kulturoznawstwa, politologii, socjologii, europeistyki, stosunków międzynarodowych.
Przywileje przy przyjęciu na studia przewiduje również UJ oraz inne renomowane uczelnie.

Przy okazji warto uświadomić sobie ogrom prac, które trzeba wykonać, by zostać laureatem. Olimpiada składa się z 3 etapów:
1. etap szkolny (należy napisać pracę o charakterze naukowym),
2. etap okręgowy w Bielsku - Białej (trzeba przedstawić esej i rozwiązać test),
3. etap ogólnopolski w Warszawie (to obrona pracy z etapu 1 i ustna odpowiedź na 3 pytania komisji).
A temat, którym zajęła się Aneta, to: "Jakie znaczenie dla rozumienia szczęścia może mieć wybór postawy wobec problemu istnienia Boga".

Wieczór filmowy
Obłędny rycerz

Mrocznego wieczoru, Dnia Pańskiego 25 marca o godzinie 18:00 (może z delikatnym poślizgiem) odbyła się projekcja filmu "Obłędny rycerz" reżyserii Briana Helgelanda. Niestety tym razem frekwencja nie była największym atutem wieczoru, czego mimo wszystko starajmy się nie tłumaczyć brakiem w zupełności darmowego prowiantu. ;)

Forum szkolne

Dzięki zaangażowaniu kilku osób, którym chce się robić troszkę więcej niż trzeba, wraca w nowej odsłonie nasze forum. Zachęcamy do korzystania. Odnośnik znajduje się w dziale Poza lekcjami.

Doświadczenia chemiczne w Pałacu Młodzieży
Doświadczenia w Pałacu Młodzieży

Dziewczyny z fakultetu chemicznego po raz kolejny odwiedziły laboratorium w Pałacu Młodzieży 9 marca. Tym razem tematem przewodnim były białka.

Stawiamy na sztukę
Dzień Tańca

13 stycznia zorganizowaliśmy warsztaty taneczne, które poprowadzili dla wszystkich uczniów profesjonalni artyści z Bielska Białej. Przez cały dzień uczniowie w trzech grupach uczyli się nie tylko tańca brzucha, ale i salsy, jive’a, tanga, rumby, hip hopu i breakdance’u. Tak zorganizowany dzień stanowił zapowiedź wprowadzenia zajęć tanecznych na stałe do Liceum od nowego roku szkolnego. Ogłoszony jest również konkurs „You Can Dance”, którego zwycięzca pojedzie na warsztaty taneczne.
Prócz tego, że wszyscy tańczą, to niektórzy uczą się trudnej sztuki aktorskiej pod okiem aktorki Ewy Walesiak, a inni próbują pojąć istotę sztuk plastycznych malując pod okiem artystki Bożeny Sekty.

Doświadczenia chemiczne w Pałacu Młodzieży
Doświadczenia w Pałacu Młodzieży

05.01.10r. odbył się kolejny wyjazd do Pałacu Młodzieży. Tym razem przeprowadzaliśmy doświadczenia na alkoholach.

Koncert Świąteczny
Koncert Świąteczny

Koncert świąteczno-noworoczny w gilowickim Liceum zawsze jest wydarzeniem. To spotkanie absolwentów, rodziców, uczniów...
Tym razem 8 stycznia 2010 już po raz szesnasty uczniowie zaprosili na kolędowe spotkanie, które dotąd odbywało się tradycyjnie 27 grudnia, ale od zeszłego roku zmieniony został termin koncertu, przeniesiono go na pierwszy piątek po Nowym Roku. Spotkanie w Gilowicach stanowi więc piękne przedłużenie świątecznego nastroju. Tym razem prócz śpiewania kolęd, uczniowie wcielili się w internautów piszących blogi. I tak można było usłyszeć, co ma do powiedzenia na temat Świąt młoda emigrantka, bezdomny, czy pani pamiętająca wigilie w PRL-u. Teksty wzruszały, kolędy wprowadzały w nastrój a finałowe pastorałki śpiewane na tle rozbłyskujących zimnych ogni cieszyły widownię swoją dynamiką.

Gilowickie Olimpijki

Uczennica kl. Ib LO w Gilowicach Aneta Gawełek i uczennica kl. IIIb Elżbieta Nycz zakwalifikowały się do etapu okręgowego olimpiad: Aneta - XXII Olimpiady Filozoficznej, a Ela - Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym oraz Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Otwarcie radiowęzła
Przecięcie wstęgi otwierające radiowęzeł

Tuż przed Świętami, 21 grudnia, nastąpiło uroczyste otwarcie radiowęzła.

Rocznica wybuchu stanu wojennego

18.12.2009r. odbyła się sesja z okazji rocznicy wybuchu stanu wojennego wprowadzonego przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego 13 grudnia 1981 r. Przygotowała ją pani profesor Maria Lekki wraz z fakultetem historycznym klas drugich oraz fakultetem z WOS-u klas trzecich.

Gala Gilusów 2009
Giluski 2009

Tak jak w zeszłym roku, dokładnie 11 grudnia, na hali sportowej odbyła się II Gala Gilusów. W tym roku zmieniono kategorie, według których przyznawano nagrody nauczycielom. Jedno jednak nie uległo zmianie – uczniowie, tak jak rok temu, otrzymali karteczki z typami kategorii, na których wpisywali nazwiska wybranych przez siebie profesorów.

Sesja klas trzecich

10.12.2009r. po raz kolejny zagościł w naszym LO pan Pietrek i przybliżył uczniom klas trzecich parę przydatnych informacji na temat sekt i różnego rodzaju organizacji, czy grup pseudoterapeutycznych, w których działają pseudo-psycholodzy i lekarze.
Myślę, że wszystkim nam przydadzą się te informacje na przyszłość i nie damy się tak łatwo wplątać w coś, z czego trudno potem się wycofać. Ale czy nauka nie poszła w las, okaże się w praktyce, choć takich niemiłych przeżyć nikomu nie życzymy.

Wyjazd do teatru

25.11.2009r. klasy IIIb i IIc udały się do Krakowa do Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej na spektakl pt.: „Trylogia” według Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jana Klaty.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Apel z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który obchodzony jest w rocznicę podpisania przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, uczniowie klas drugich uczestniczący w fakultecie z wiedzy o społeczeństwie prowadzonym przez pana Tomasza Baranowskiego, przygotowali okolicznościowy program.

Mikołaj w szkole
Odwiedziny św. Mikołaja

4 grudnia odwiedził naszą szkołę św. Mikołaj.

Dzień walki z AIDS
Światowy Dzień Walki z AIDS

1 grudnia odbyło się spotkanie związane ze Światowym Dniem Walki z AIDS.

Andrzejki
Andrzejki

30 listopada w hali sportowej naszego liceum odbyła się zabawa andrzejkowa.

Zawody sportowe
Koszykówka dziewcząt

We wtorek 3 listopada w Chybiu rozegrano finał rejonowy Drużynowych Zawodów Szkół Ponadgimnazjalnych w tenisie stołowym.
19 listopada w Pszczynie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pszczyńskiego w Koszykówce dziewcząt.
1 grudnia na hali POSiR w Pszczynie rozegrano zawody półfinałowe w piłce koszykowej chłopców. Nasza drużyna awansowała do finałów.

relacja, zdjęcia /koszykówka dziewcząt/
Doświadczenia chemiczne w Pałacu Młodzieży
Doświadczenia w Pałacu Młodzieży

17.11.2009r. odbył się kolejny wyjazd do Pałacu Młodzieży w Katowicach na doświadczenia chemiczne oraz krótki wykład.

Wybory do Samorządu Szkolnego

Tego roku w naszym liceum odbyły się kolejne wybory do Samorządu Szkolnego. Przed głosowaniem rozwieszono kolorowe i rzucające się w oczy plakaty wyborcze. W dzień wielkiego głosowania, 21 października, na długiej przerwie kandydaci wygłosili swoje przemówienia.

Wieczór filmowy
Wieczór filmowy

Dnia 18 listopada o godzinie 18 w naszej szkole odbyła się projekcja filmu „Tańcząc w ciemnościach” Larsa von Triera. Na projekcji pojawiło się dość sporo osób, co było zapewne miłym zaskoczeniem dla naszych Profesorów.

Nowa pracownia chemiczna
Pracownia chemiczna

Od tego roku szkolnego pracownia chemiczna w naszej szkole uległa całkowitemu remontowi. Sala została odświeżona i wyposażona w nowoczesny, bezpieczny sprzęt laboratoryjny. Szklane dygestorium znakomicie ułatwia uczniom zrozumienie wielu przemian chemicznych. Nasza pracownia jest JEDNĄ Z DWÓCH tak nowoczesnych szkolnych sal chemicznych na Śląsku! Sprzęt jest profesjonalny i przewyższa standardy wielu pracowni Uczelni Wyższych.

Wyjazd do Pałacu Młodzieży

Niedawno (13.10.09r) odbył się wyjazd do Pałacu Młodzieży w Katowicach. Nie były to zwykłe wykłady, czasem mało interesujące, ale ciekawie zorganizowana lekcja, na której uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia chemiczne pod nadzorem młodego nauczyciela.
Zajęcia dały nam możliwość sprawdzenia swoich umiejętności laboratoryjnych, które nabyliśmy w szkole oraz umożliwiły szybsze zrealizowanie materiału, gdyż omawiany temat nie musi być ponownie przeprowadzany na lekcji ;)

Zawody sportowe
Igrzyska Lekkoatletyczne

Dnia 23 września w Pszczynie na stadionie "Iskry" odbyły się Powiatowe Igrzyska Lekkoatletyczne Szkół Ponadgimnazjalnych, natomiast 29 października w ZSZiP w Pszczynie odbyły się zawody tenisa stołowego.

Dzień Języków Obcych
Dzień Języków Obcych

W dniu 4 listopada 2009 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Spotkaliśmy się na hali sportowej i braliśmy udział w różnych konkurencjach przygotowanych przez nauczycieli języków obcych.

Próbna matura
Próbna matura z matematyki

3 listopada 2009 roku klasy trzecie zmierzyły się z próbnym egzaminem maturalnym z matematyki.

Halloween
Halloween

W piątek 30 października uczniowie naszego liceum postanowili się poprzebierać nawiązując do obchodów Halloween.

Sesja historyczna "Tajemnice II wojny światowej. Wielcy przywódcy"
Sesja historyczna

26 października 2009 roku odbyła się sesja historyczna poświęcona wydarzeniom i politykom II wojny światowej.

Dyskoteka
Dyskoteka

Dnia 24 września 2009 roku odbyła się potańcówka szkolna. Była to dyskoteka tematyczna - styl lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych. Impreza rozpoczęła się o godz. 18.30 w hali sportowej i trwała do godz. 22.00.

Śladami Wyspiańskiego

24 września 2009 roku klasy trzecie pod opieką i czujnym okiem pań Doroty Tobiasz i Marianny Kurczab wyruszyły na wycieczkę do Krakowa oraz Bronowic, gdzie miało miejsce wesele opisane przez Stanisława Wyspiańskiego w dramacie pt. "Wesele" właśnie.

Pokazy z fizyki na Uniwersytecie Śląskim
Pokazy z fizyki

17 września 2009 roku klasy pierwsze wraz z panią Krystyną Stańczyk wyjechały na Uniwersytet Śląski w Katowicach, na pokazy z fizyki.

Inauguracja roku szkolnego 2009/2010
inauguracja

1 września o godz. 8.00 w hali sportowej naszego liceum nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010. Równocześnie obchodziliśmy 15-lecie istnienia szkoły. Na uroczystość przybyli uczniowie, grono pedagogiczne oraz nasza Pani Dyrektor. Swoją obecnością zaszczycili nas absolwenci. Przemówienia wygłosili: Pani Dyrektor, p. Maria Lekki oraz przewodniczący samorządu szkolnego. Później przyszła kolej na uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Następnie wszyscy uczniowie udali się wraz ze swymi wychowawcami do klas. Od tej chwili przed każdym z nas czeka nowy rok szkolny pełen obowiązków, nauki i pracy.

Matura jak łatwiejszy sprawdzian

O liceum w Gilowicach mówi się, że dla uczniów w tej szkole matura jest jak sprawdzian, tyle że łatwiejszy niż zwykle. Czy tak naprawdę jest? Słuszność tego poglądu sprawdzić można na podstawie wyników maturalnych uczniów Gilowic.

Mimo że to liceum, jako jedno z nielicznych, przyjmuje wszystkich chętnych uczniów, niezależnie od wyniku testów gimnazjalnych, daje gwarancję zdanej matury. I tak też było w tym roku. Maturę pisemną ze wszystkich przedmiotów zdało aż 100% uczniów! To już pierwszy sukces, szczególnie dla uczniów, którym chciano zamknąć drogę do nauki w liceum i wybrali Gilowice m.in. dlatego, że przyjmuje bez limitu punktów.

Ponadto licealiści tej „wiejskiej” szkoły mogą pochwalić się wynikami uzyskanymi na maturze, gdyż z języka polskiego, matematyki, chemii, geografii i fizyki są wyższe od średniej wojewódzkiej aż o ponad 10%! To z pewnością kolejny sukces uczniów liceum w Gilowicach.

Jednak dla niektórych z abiturientów matura to tylko formalność, gdyż dwóch z nich – Łukasz Lukasek oraz Daniela Wybrańczyk - posiada już indeksy na wyższe uczelnie, które zdobyli w ramach olimpiad i konkursów, w których musieli pokonać setki konkurentów z innych szkół.

Owszem, droga do takich sukcesów nie jest łatwa, gdyż wymaga ogromnego zaangażowania od uczniów, nauczycieli oraz samych rodziców, którzy niejednokrotnie pomagali uczniom w dojeździe do szkoły z Pszczyny, Brzeszcz i innych okolicznych miejscowości. Ale - jak widać - było warto!

Pamiętaj o szkole!

Wyjeżdżasz z dzieckiem za granicę? Sprawdź, czy zrobiłeś wszystko, by mogło kontynuować naukę! O co zadbać przed wyjazdem z Polski?

ECDL - European Computer Driving Licence

Informujemy, że istnieje możliwość zdawania na terenie naszej szkoły egzaminów umożliwiających zdobycie Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych. Jest on jednolitym, uznawanym w całej Europie certyfikatem, który poświadcza, że jego posiadacz zdał pomyślnie jeden teoretyczny egzamin sprawdzający wiedzę w zakresie podstawowych pojęć technologii informatycznej i sześć egzaminów praktycznych sprawdzających umiejętność obsługi komputera.
Egzaminatorem jest pani Beata Faruga (PL-E1984).
Więcej o ECDL

© LO Gilowice