Wydarzenia w roku szkolnym 2008/2009

Matura jak łatwiejszy sprawdzian

O liceum w Gilowicach mówi się, że dla uczniów w tej szkole matura jest jak sprawdzian, tyle że łatwiejszy niż zwykle. Czy tak naprawdę jest? Słuszność tego poglądu sprawdzić można na podstawie wyników maturalnych uczniów Gilowic.

Mimo że to liceum, jako jedno z nielicznych, przyjmuje wszystkich chętnych uczniów, niezależnie od wyniku testów gimnazjalnych, daje gwarancję zdanej matury. I tak też było w tym roku. Maturę pisemną ze wszystkich przedmiotów zdało aż 100% uczniów! To już pierwszy sukces, szczególnie dla uczniów, którym chciano zamknąć drogę do nauki w liceum i wybrali Gilowice m.in. dlatego, że przyjmuje bez limitu punktów.

Ponadto licealiści tej „wiejskiej” szkoły mogą pochwalić się wynikami uzyskanymi na maturze, gdyż z języka polskiego, matematyki, chemii, geografii i fizyki są wyższe od średniej wojewódzkiej aż o ponad 10%! To z pewnością kolejny sukces uczniów liceum w Gilowicach.

Jednak dla niektórych z abiturientów matura to tylko formalność, gdyż dwóch z nich – Łukasz Lukasek oraz Daniela Wybrańczyk - posiada już indeksy na wyższe uczelnie, które zdobyli w ramach olimpiad i konkursów, w których musieli pokonać setki konkurentów z innych szkół.

Owszem, droga do takich sukcesów nie jest łatwa, gdyż wymaga ogromnego zaangażowania od uczniów, nauczycieli oraz samych rodziców, którzy niejednokrotnie pomagali uczniom w dojeździe do szkoły z Pszczyny, Brzeszcz i innych okolicznych miejscowości. Ale - jak widać - było warto!

Pamiętaj o szkole!

Wyjeżdżasz z dzieckiem za granicę? Sprawdź, czy zrobiłeś wszystko, by mogło kontynuować naukę! O co zadbać przed wyjazdem z Polski?

Festiwal Nauki w Katowicach
Na Festiwalu Nauki

23. kwietnia fakultet biologiczny wybrał się na festiwal nauki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie miał przyjemność uczestniczyć w ciekawych warsztatach.

Spotkanie z pisarką
Mariola Pryzwan

17 kwietnia 2009 r. uczniowie klas pierwszych i inni zainteresowani brali udział w spotkaniu autorskim z Mariolą Pryzwan. Pisarka w bardzo ciekawy sposób przybliżyła zebranym życie Marii Pawlikowskiej–Jasnorzewskiej, o której to napisała jedną z książek. Dzięki wizycie tej przeuroczej polonistki i dokumentalistki uczniowie poznali metody zbierania dokumentów i poszczególne etapy tworzenia książek biograficznych. W bibliotece szkolnej można wypożyczyć trzy książki naszego gościa opatrzone autografami.

DNI ZDROWIA
Dni Zdrowia

15 kwietnia 2009r. zorganizowaliśmy V Otwarty Dzień Zdrowia pod hasłem:
"Otyłość, anoreksja, bulimia - czyli rzecz o stosunku do jedzenia".

Wykłady w czasie tegorocznej sesji poprowadzili:
- prof. dr hab. med. Barbara Zahorska-Markiewicz - prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością;
- doc. Małgorzata Janas-Kozik - Ordynator Oddziału Psychiatrii i Psychoterapii Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu.

W czasie sesji przedstawione zostały wyniki ankiety "Nawyki żywieniowe młodzieży licealnej", odbędzie się prezentacja zdrowej żywności, badanie poziomu cukru we krwi.

29 kwietnia w ramach Dni Zdrowia realizowany będzie program profilaktyki raka piersi dla dziewcząt klas I, a 22 kwietnia odbędzie się akcja krwiodawstwa.

Mamy kolejne sukcesy!

Dwóch maturzystów naszego ogólniaka ma już indeksy na wymarzone uczelnie.

Łukasz Lukasek, uczeń kasy IIIA, jest finalistą Olimpiady Filozoficznej, XXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz VI Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Przedsiębiorczości. Dzięki sukcesom Łukasz otrzymał prawo wyboru indeksu na wybrane kierunki w większości uczelni w Polsce.

Z kolei Daniela Wybrańczyk jest finalistką XIII konkursu wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Indeks ma już w kieszeni, pozostaje jej jeszcze walka o indeks na konkretny wydział.

Nie pozostaje nic innego, jak życzyć dalszych sukcesów.

Wycieczki turystyczne

Istnieje możliwości wzięcia udziału w wycieczkach turystycznych organizowanych przez Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne działające przy POPP Pszczyna.
Szczegóły wyjazdów: www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl.

Gala „Gilusów”

11 grudnia po raz pierwszy gilowickie liceum postanowiło zorganizować gale „Gilusów”. Był to dzień poświęcony gronu pedagogicznemu. Uczniowie postanowili uhonorować nauczycieli, przyznając im tytuły, które wypracowali sobie podczas swojej kariery pedagogicznej.

Wykład w Pałacu Młodzieży

9.12.2008 grupa uczniów klas III uczęszczająca na fakultet biologiczny odwiedziła Pałac Młodzieży w Katowicach, by uczestniczyć w wykładzie dotyczącym procesu fotosyntezy. Wykład prowadzony był przez pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Był to już kolejny wykład, w którym uczestniczyła młodzież przygotowująca się do matury z biologii. Poprzednio uczniowie klas II wysłuchali wykładu pana dr hab. R. Hasteroka o jądrze komórkowym i jego metaboliźmie.

Przed nami kolejne wyjazdy. Tym razem 6.01.2009 na wykład o oddychamiu wewnątrzkomórkowym i 13.01. o hormonach roślinnych i ruchach roślin.

Wyjazd do Sejmu
W Sejmie

2 grudnia 2008, fakultet klas trzecich, przygotowujący się do matury z wiedzy o społeczeństwie udał się wraz ze swoim opiekunem, panem Tomaszem Baranowskim do Warszawy.

Praca nad projektem „Woda paliwem przyszłości”
Nasza grupa

Uczniowie fakultetu chemicznego wraz z opiekunem pracowali nad częścią projektu „Woda paliwem przyszłości” w ramach programu Socrates Comenius, dotyczącą zagadnienia X – zanieczyszczenia.

Zwiedzanie zakładów Dr Ireny Eris
Nasza grupa

Dnia 18.11.2008r. fakultet chemiczny klas II i III wyruszył mikrobusem do Piaseczna pod Warszawą. Celem naszego wyjazdu było zwiedzenie zakładów Dr Ireny Eris, gdzie chcieliśmy z bliska zobaczyć jak powstają kosmetyki, tak potrzebne nam kobietom.

Szlachetna Paczka
Paczkersi

30 listopada wyruszyliśmy pociągiem z Pszczyny na HAPPENING Szlachetnej Paczki do Katowic. Debatowaliśmy nad celem naszego wyjazdu - jednogłośnie stwierdziliśmy, że na każde pytanie można przecież odpowiedzieć „ogólnie jesteśmy tu po to, żeby pomagać”.

Dzień języków obcych
Dzień języków obcych

15 listopada, w sobotni poranek Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach zorganizowało drugą edycję „Dnia języków obcych”, których pomysłodawcą jest zespół lingwistyczny składający się z nauczycieli ogólniaka.

Turcja 2008
wyjazd do Turcji w ramach programu Socrates Comenius

19. października wyleciałyśmy z katowickich Pyrzowic do Frankfurtu. Tak rozpoczęła się nasza przygoda z Turcją w ramach programu Socrates Comenius.

NOE
program NOE

Dnia 3 października bieżącego roku w naszym liceum odbyły się zajęcia na temat uzależnień, wolności i miłości.

Goście z zagranicy
goście programu Socrates Comenius

Na początku października, liceum gościło nauczycieli ze szkół w Anglii i Hiszpanii, którzy podczas seminarium kontaktowego programu Socrates Comenius zostali przydzieleni naszej szkole.

Ognisko klasy Ia
ognisko kl. Ia

Dnia 29 września 2008 roku wybraliśmy się na ognisko klasowe z naszą ukochaną wychowawczynią prof. Teresą Molendą oraz znającą od podszewki Gilowice Panią prof. Kocurek.

Wyjście na kręgle klasy Ib
kręgle kl. Ib

Dnia 24 września ok. godz. 12:00 pojechaliśmy całą klasą Ib i naszym wychowawcą na kręgle na Wole.

Inauguracja roku szkolnego 2008/2009
inauguracja

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego nastąpiło 1 września o godz. 8.00 w hali sportowej naszego liceum.

Nowa odsłona naszej strony
27.08.2008

Zmieniamy naszą szatę graficzną. Mamy nadzieję, że będzie ona bardziej czytelna. Chcemy też dodać nowe działy (na razie są one w menu zaznaczone na czarno).
Jeśli coś Wam się nie podoba, macie swoje propozycje lub zauważycie, że coś nie działa prosimy o zgłoszenie tego faktu administratorowi strony.

Programy i podręczniki
26.08.2008
ECDL - European Computer Driving Licence
26.08.2008

Informujemy, że istnieje możliwość zdawania na terenie naszej szkoły egzaminów umożliwiających zdobycie Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych. Jest on jednolitym, uznawanym w całej Europie certyfikatem, który poświadcza, że jego posiadacz zdał pomyślnie jeden teoretyczny egzamin sprawdzający wiedzę w zakresie podstawowych pojęć technologii informatycznej i sześć egzaminów praktycznych sprawdzających umiejętność obsługi komputera.
Egzaminatorem jest pani Beata Faruga (PL-E1984).
Więcej o ECDL

© LO Gilowice