Nasz Patron

Zbigniew Religa Profesor Zbigniew Religa

jeden z pionierów transplantacji serca
i sztucznego serca


Urodził się 16 grudnia 1938 r. w Miedniewicach. Po studiach na Akademii Medycznej w Warszawie, rozpoczął pracę w Szpitalu Wolskim w Warszawie. W latach 1984-1998 kierował Katedrą i Kliniką Kardiochirurgii w Zabrzu, gdzie odniósł swoje największe sukcesy zawodowe. W 1985 r. przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca i rozpoczął program rozwoju tej dziedziny.

W 1991 r. powołał do życia i został prezesem Rady Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, która dziś nosi Jego imię. W latach 1996-1999 był rektorem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, a do 2005 r. dyrektorem Instytutu Kardiologii w Warszawie. Zbigniew Eugeniusz Religa dwukrotnie pełnił funkcję senatora RP, a od 2005 r. do 2007 r. urząd Ministra Zdrowia. Pomimo choroby niemal do końca życia uczestniczył w pracach Sejmu RP. Zmarł w swoim domu 8 marca 2007r. Pozostawił po sobie wychowanków w wielu ośrodkach kardiochirurgicznych w Polsce i kilku krajach europejskich.

Do końca życia wspierał stworzoną przez siebie Fundację i jej projekt stworzenia sztucznego serca. Uratował życie tysiącom ludzi.

© LO Gilowice