Dni Zdrowia

Co roku, w kwietniu, w Liceum Ogólnokształcącym w Gilowicach organizowane są „Dni Zdrowia”, w trakcie których uczniowie naszej szkoły i zaproszeni goście uczestniczą w prelekcjach dotyczących zdrowego trybu życia, problemów zdrowotnych wieku młodzieńczego i profilaktyki zdrowotnej. Wykładom towarzyszy realizacja programu z zakresu profilaktyki raka piersi dla dziewcząt klas I i akcja oddawania krwi.

Hołdując maksymie „W zdrowym ciele zdrowy duch” staramy się, aby profilaktyka zdrowotna w naszej szkole zajmowała szczególne miejsce, bowiem tylko szeroka wiedza na tematy zdrowotne umożliwi Wam dokonywanie właściwych wyborów dotyczących zdrowia i życia.

I edycja Dni Zdrowia w roku 2005 odbyła się pod hasłem „Problemy zdrowotne wieku młodzieńczego”.

II edycja w roku 2006 pod hasłem „Transplantologia szansą na życie” zgromadziła oprócz uczniów naszej szkoły, młodzież z gminnych gimnazjów, a sesję poprowadzili: dr Helena Zakliczyńska z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji wraz ze współpracownikami: dr n. med. Jarosławem Wilkiem i ks. Krzysztofem Tabathem. Sesja ta uświadomiła nam wszystkim: i młodzieży, i dorosłym, jak ważne są problemy dotyczące transplantologii, ile możemy z siebie dać innym i jak bardzo Kościół popiera te działania.

III edycja w roku 2007 pod hasłem „Jak uniknąć wyroku? – wczesna prewencja nowotworów” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli i sesję poprowadzili prof. Brunon Zemła, dr n. med. Adam Wędrychowicz z Centrum Onkologii w Gliwicach oraz dc Jadwiga Jośko z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Tym razem mogliśmy się przekonać, jak ważna jest w naszym życiu profilaktyka i jak wiele możemy zrobić, by uchronić się przed rakiem.

IV edycja Dni Zdrowia w 2008 roku odbyła się pod hasłem: „Serce masz tylko jedno – profilaktyka i zwalczanie chorób serca”. Na nasze zaproszenie odpowiedział Przewodniczący Oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Katowicach - Prof. dr hab. n.med. Zbigniew Gąsior. Jego współpracownicy – dr hab. n.med. Katarzyna Mizia-Stec, dr n.med. Mariusz Skowerski, dr n.med. Wojciech Rychlik i mgr Ewa Molka profesjonalnie przygotowali cykl interesujących wykładów na temat profilaktyki chorób serca. Mogliśmy również uczestniczyć w profesjonalnym pokazie udzielania pomocy przedlekarskiej – z korzyścią dla nas wszystkich.

V edycja w roku 2009 to cykl wykładów pod hasłem „Otyłość, anoreksja, bulimia - czyli rzecz o stosunku do jedzenia”. Poprowadziły ją: prof. dr hab. med. Barbara Zahorska-Markiewicz - Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością oraz doc. Małgorzata Janas-Kozik - ordynator Oddziału Psychiatrii i Psychoterapii Centrum Pediatrii w Sosnowcu. W czasie sesji zostały przedstawione wyniki ankiety „Nawyki żywieniowe młodzieży licealnej” oraz odbyła się prezentacja zdrowej żywności, która cieszyła się ogromną popularnością szczególnie wśród głodnej części publiczności.

VI edycja w roku 2010 pt. „Włosy i skóra bez tajemnic - profilaktyka i pielęgnacja” tematyką objęła choroby włosów i skóry oraz zagadnienia dotyczące medycyny estetycznej. Wykłady przygotowały: prof. dr hab. med. Ligia Brzezińska-Wcisło - Kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii ŚUM w Katowicach oraz jej współpracownicy dr med. Mariola Wygledowska-Kania i dr med. Ewa Pierzchała, której wykład na temat zastosowania botoksu i kwasu hialuronowego w medycynie wzbudził zainteresowanie zarówno uczennic, jak i nauczycielek.

VII Dni Zdrowia w roku 2011 odbyły się pod hasłem „Dojrzewanie bez tajemnic”. Dr med. Beata Naworska z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach bardzo obrazowo przedstawiła problemy związane z okresem dojrzewania, zagrożenia wczesnej i nieprzemyślanej inicjacji seksualnej oraz uwarunkowania kulturowe i religijne zachowań seksualnych. Poruszyła również bardzo ważny temat chorób przenoszonych drogą płciową i przytoczyła statystyki niepożądanych ciąż u nastolatek w Polsce.
Tematyka tegorocznych Dni Zdrowia jakkolwiek trudna i niechętnie poruszana w szkołach okazała się być pouczająca - lekarze twierdzą, że ciągle za mało rozmawiamy z młodzieżą na tematy dotyczące seksualności.

Dni Zdrowia to już coroczna tradycja w naszej szkole – dziękuję wszystkim za udział w tej imprezie. Szczególnie krwiodawcom!!! Pedagog :)

Dni Zdrowia
© LO Gilowice