Dni Zdrowia

Co roku, w kwietniu, w Liceum Ogólnokształcącym w Gilowicach organizowane są „Dni Zdrowia”, w trakcie których uczniowie naszej szkoły i zaproszeni goście uczestniczą w prelekcjach dotyczących zdrowego trybu życia, problemów zdrowotnych wieku młodzieńczego i profilaktyki zdrowotnej. Wykładom towarzyszy realizacja programu z zakresu profilaktyki raka piersi dla dziewcząt klas I i akcja oddawania krwi.

Hołdując maksymie „W zdrowym ciele zdrowy duch” staramy się, aby profilaktyka zdrowotna w naszej szkole zajmowała szczególne miejsce, bowiem tylko szeroka wiedza na tematy zdrowotne umożliwi Wam dokonywanie właściwych wyborów dotyczących zdrowia i życia.

I edycja Dni Zdrowia w roku 2005 odbyła się pod hasłem „Problemy zdrowotne wieku młodzieńczego”.

II edycja w roku 2006 pod hasłem „Transplantologia szansą na życie” zgromadziła oprócz uczniów naszej szkoły, młodzież z gminnych gimnazjów, a sesję poprowadzili: dr Helena Zakliczyńska z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji wraz ze współpracownikami: dr n. med. Jarosławem Wilkiem i ks. Krzysztofem Tabathem. Sesja ta uświadomiła nam wszystkim: i młodzieży, i dorosłym, jak ważne są problemy dotyczące transplantologii, ile możemy z siebie dać innym i jak bardzo Kościół popiera te działania.

III edycja w roku 2007 pod hasłem „Jak uniknąć wyroku? – wczesna prewencja nowotworów” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli i sesję poprowadzili prof. Brunon Zemła, dr n. med. Adam Wędrychowicz z Centrum Onkologii w Gliwicach oraz dc Jadwiga Jośko z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Tym razem mogliśmy się przekonać, jak ważna jest w naszym życiu profilaktyka i jak wiele możemy zrobić, by uchronić się przed rakiem.

IV edycja Dni Zdrowia w 2008 roku odbyła się pod hasłem: „Serce masz tylko jedno – profilaktyka i zwalczanie chorób serca”. Na nasze zaproszenie odpowiedział Przewodniczący Oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Katowicach - Prof. dr hab. n.med. Zbigniew Gąsior. Jego współpracownicy – dr hab. n.med. Katarzyna Mizia-Stec, dr n.med. Mariusz Skowerski, dr n.med. Wojciech Rychlik i mgr Ewa Molka profesjonalnie przygotowali cykl interesujących wykładów na temat profilaktyki chorób serca. Mogliśmy również uczestniczyć w profesjonalnym pokazie udzielania pomocy przedlekarskiej – z korzyścią dla nas wszystkich.

V edycja w roku 2009 to cykl wykładów pod hasłem „Otyłość, anoreksja, bulimia - czyli rzecz o stosunku do jedzenia”. Poprowadziły ją: prof. dr hab. med. Barbara Zahorska-Markiewicz - Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością oraz doc. Małgorzata Janas-Kozik - ordynator Oddziału Psychiatrii i Psychoterapii Centrum Pediatrii w Sosnowcu. W czasie sesji zostały przedstawione wyniki ankiety „Nawyki żywieniowe młodzieży licealnej” oraz odbyła się prezentacja zdrowej żywności, która cieszyła się ogromną popularnością szczególnie wśród głodnej części publiczności.

Dni Zdrowia 2009    Dni Zdrowia 2009    zdjęcia ->

VI edycja w roku 2010 pt. „Włosy i skóra bez tajemnic - profilaktyka i pielęgnacja” tematyką objęła choroby włosów i skóry oraz zagadnienia dotyczące medycyny estetycznej. Wykłady przygotowały: prof. dr hab. med. Ligia Brzezińska-Wcisło - Kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii ŚUM w Katowicach oraz jej współpracownicy dr med. Mariola Wygledowska-Kania i dr med. Ewa Pierzchała, której wykład na temat zastosowania botoksu i kwasu hialuronowego w medycynie wzbudził zainteresowanie zarówno uczennic, jak i nauczycielek.

Dni Zdrowia 2010    Dni Zdrowia 2010    zdjęcia ->

VII Dni Zdrowia w roku 2011 odbyły się pod hasłem „Dojrzewanie bez tajemnic”. Dr med. Beata Naworska z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach bardzo obrazowo przedstawiła problemy związane z okresem dojrzewania, zagrożenia wczesnej i nieprzemyślanej inicjacji seksualnej oraz uwarunkowania kulturowe i religijne zachowań seksualnych. Poruszyła również bardzo ważny temat chorób przenoszonych drogą płciową i przytoczyła statystyki niepożądanych ciąż u nastolatek w Polsce.
Tematyka tegorocznych Dni Zdrowia jakkolwiek trudna i niechętnie poruszana w szkołach okazała się być pouczająca - lekarze twierdzą, że ciągle za mało rozmawiamy z młodzieżą na tematy dotyczące seksualności.

Dni Zdrowia 2011    Dni Zdrowia 2011    zdjęcia ->
Akcja krwiodawstwa 2011    Akcja krwiodawstwa 2011    zdjęcia ->

VIII Dni Zdrowia w 2012 roku traktowały o bardzo ważnym problemie stosowania dopingu w sporcie. Odbyły się pod hasłem: „Dopinguj się zdrowo - doping w sporcie - dlaczego NIE?!” Głównym prelegentem był doskonale znający się na rzeczy dr Dariusz Błachnio - Kierownik Wydziału Edukacji i Promocji Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie z Warszawy. Bardzo ciekawy wykład pana doktora na temat badań antydopingowych i trudności w wykrywaniu środków dopingujących uzupełnił swoją prelekcją Piotr Woźnicki - trener kadry polskich pływaków. Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie, że wśród naszych uczniów znajdują się młodzi pływacy odnoszący sukcesy na szczeblach powiatowych.

IX edycja Dni Zdrowia w 2014 roku odbyła się pod hasłem „Masz dar uzdrawiania - transplantacja to życie!” Sesja poprzedzona została udziałem młodzieży w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pt. „DRUGIE ŻYCIE - masz dar uzdrawiania”. Młodzieżowi liderzy kampanii odwiedzili uczniów Gimnazjum w Miedźnej i przekazali im ważne informacje na temat transplantologii. Wśród uczniów, oraz ich rodzin, nauczycieli i pracowników szkoły została przeprowadzona ankieta (podobnie jak w 2007 roku). Mogliśmy więc porównać, na ile przez siedem lat zmieniły się nasze poglądy dotyczące transplantologii i jak bardzo wzrosła świadomość w kwestii przekazywania organów do przeszczepu. O tych trudnych tematach opowiadali nam: mgr Sylwia Sekta - Koordynator Regionalny Poltransplantu i dr Jarosław Wilk - Koordynator ds. donacji narządów. W czasie sesji rozdano pełnoletnim, chętnym uczniom deklaracje zgody i omówiono stanowisko Kościoła w tej sprawie. Pełnoletni uczniowie wzięli również udział w akcji krwiodawstwa.

Dni Zdrowia 2014    Dni Zdrowia 2014    zdjęcia ->

X Dni Zdrowia w 2015 roku, to była sama przyjemność. Tym razem poszliśmy za przykładem króla Juliana i hasło przewodnie X Dni Zdrowia brzmiało: „Wyginam śmiało ciało”. Naszą przewodniczką w tym dniu została trenerka jogi - mgr Beata Szymura i to ona pokazała nam, do czego tak naprawdę jesteśmy zdolni, jeśli się tylko postaramy. Hala sportowa wypełniła się ćwiczącą młodzieżą. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy.

Rok później już nie było tak wesoło. Zajęliśmy się jedną z najbardziej poważnych chorób cywilizacyjnych - cukrzycą. 20 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbył się XI Otwarty Dzień Zdrowia pod hasłem: „CUKRZYCA - PROBLEM MEDYCZNY CZY SPOŁECZNY?” Wykład wygłosił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek. Tym razem temat okazał się być bardzo interesujący dla mieszkańców Gilowic i okolicy, którzy licznie przybyli do hali sportowej, żeby uzupełnić swoją wiedzą na temat tej podstępnej choroby. Odbyła się projekcja filmu pt. „Cały ten cukier” w reżyserii Damona Gameau, można było również wykonać badanie poziomu cukru we krwi.

Dni Zdrowia 2016    Dni Zdrowia 2016    zdjęcia ->

XII Otwarty Dzień Zdrowia w 2017 roku odbył się pod hasłem: „Tajemnice mózgu - dlaczego tak trudno zrozumieć rodzica?”. Wykład wygłosił dr Marek Kaczmarzyk - neurodydaktyk, teoretyk edukacji, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Stoisko edukacyjne przygotowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach. Dzięki paniom z Sanepid-u i ich narko i alkogoglom młodzież miała możliwość sprawdzenia, jak zmienia się nasza percepcja po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Gogle te symulują wiele skutków używania narkotyków lub przedawkowania leków na receptę, w tym: dezorientacja, zaburzenia percepcji, zawroty głowy, brak koncentracji, zniekształcenia obrazu, problemy z pamięcią, poczuciem euforii. Przejście slalomem między słupkami w tych goglach było dla większości nie lada wyczynem.

Dni Zdrowia 2017    Dni Zdrowia 2017    zdjęcia ->

Dni Zdrowia to już coroczna tradycja w naszej szkole – dziękuję wszystkim za udział w tej imprezie. Szczególnie krwiodawcom!!! Pedagog :)

Dni Zdrowia    Pedagog
© LO Gilowice