Co roku, w kwietniu, w Liceum Ogólnokształcącym w Gilowicach organizowane są „Dni Zdrowia”, w trakcie których uczniowie naszej szkoły i zaproszeni goście uczestniczą w prelekcjach dotyczących zdrowego trybu życia, problemów zdrowotnych wieku młodzieńczego i profilaktyki zdrowotnej. Wykładom towarzyszy realizacja programu z zakresu profilaktyki raka piersi dla dziewcząt klas I i akcja oddawania krwi.
Hołdując maksymie „W zdrowym ciele zdrowy duch” staramy się, aby profilaktyka zdrowotna w naszej szkole zajmowała szczególne miejsce, bowiem tylko szeroka wiedza na tematy zdrowotne umożliwi Wam dokonywanie właściwych wyborów dotyczących zdrowia i życia.
I edycja Dni Zdrowia w roku 2005 odbyła się pod hasłem „Problemy zdrowotne wieku młodzieńczego”.
II edycja w roku 2006 pod hasłem „Transplantologia szansą na życie” zgromadziła oprócz uczniów naszej szkoły, młodzież z gminnych gimnazjów, a sesję poprowadzili: dr Helena Zakliczyńska z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji wraz ze współpracownikami: dr n. med. Jarosławem Wilkiem i ks. Krzysztofem Tabathem. Sesja ta uświadomiła nam wszystkim: i młodzieży, i dorosłym, jak ważne są problemy dotyczące transplantologii, ile możemy z siebie dać innym i jak bardzo Kościół popiera te działania.
III edycja w roku 2007 pod hasłem „Jak uniknąć wyroku? – wczesna prewencja nowotworów” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli i sesję poprowadzili prof. Brunon Zemła, dr n. med. Adam Wędrychowicz z Centrum Onkologii w Gliwicach oraz dc Jadwiga Jośko z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Tym razem mogliśmy się przekonać, jak ważna jest w naszym życiu profilaktyka i jak wiele możemy zrobić, by uchronić się przed rakiem.
IV edycja Dni Zdrowia w 2008 roku odbyła się pod hasłem: „Serce masz tylko jedno – profilaktyka i zwalczanie chorób serca”. Na nasze zaproszenie odpowiedział Przewodniczący Oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Katowicach - Prof. dr hab. n.med. Zbigniew Gąsior. Jego współpracownicy – dr hab. n.med. Katarzyna Mizia-Stec, dr n.med. Mariusz Skowerski, dr n.med. Wojciech Rychlik i mgr Ewa Molka profesjonalnie przygotowali cykl interesujących wykładów na temat profilaktyki chorób serca. Mogliśmy również uczestniczyć w profesjonalnym pokazie udzielania pomocy przedlekarskiej – z korzyścią dla nas wszystkich.
V edycja w roku 2009 to cykl wykładów pod hasłem „Otyłość, anoreksja, bulimia - czyli rzecz o stosunku do jedzenia”. Poprowadziły ją: prof. dr hab. med. Barbara Zahorska-Markiewicz - Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością oraz doc. Małgorzata Janas-Kozik - ordynator Oddziału Psychiatrii i Psychoterapii Centrum Pediatrii w Sosnowcu. W czasie sesji zostały przedstawione wyniki ankiety „Nawyki żywieniowe młodzieży licealnej” oraz odbyła się prezentacja zdrowej żywności, która cieszyła się ogromną popularnością szczególnie wśród głodnej części publiczności.
VI edycja w roku 2010 pt. „Włosy i skóra bez tajemnic - profilaktyka i pielęgnacja” tematyką objęła choroby włosów i skóry oraz zagadnienia dotyczące medycyny estetycznej. Wykłady przygotowały: prof. dr hab. med. Ligia Brzezińska-Wcisło - Kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii ŚUM w Katowicach oraz jej współpracownicy dr med. Mariola Wygledowska-Kania i dr med. Ewa Pierzchała, której wykład na temat zastosowania botoksu i kwasu hialuronowego w medycynie wzbudził zainteresowanie zarówno uczennic, jak i nauczycielek.
VII Dni Zdrowia w roku 2011 odbyły się pod hasłem „Dojrzewanie bez tajemnic”. Dr med. Beata Naworska z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach bardzo obrazowo przedstawiła problemy związane z okresem dojrzewania, zagrożenia wczesnej i nieprzemyślanej inicjacji seksualnej oraz uwarunkowania kulturowe i religijne zachowań seksualnych. Poruszyła również bardzo ważny temat chorób przenoszonych drogą płciową i przytoczyła statystyki niepożądanych ciąż u nastolatek w Polsce.
Tematyka tegorocznych Dni Zdrowia jakkolwiek trudna i niechętnie poruszana w szkołach okazała się być pouczająca - lekarze twierdzą, że ciągle za mało rozmawiamy z młodzieżą na tematy dotyczące seksualności.
VIII Dni Zdrowia w 2012 roku traktowały o bardzo ważnym problemie stosowania dopingu w sporcie. Odbyły się pod hasłem: „Dopinguj się zdrowo - doping w sporcie - dlaczego NIE?!” Głównym prelegentem był doskonale znający się na rzeczy dr Dariusz Błachnio - Kierownik Wydziału Edukacji i Promocji Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie z Warszawy. Bardzo ciekawy wykład pana doktora na temat badań antydopingowych i trudności w wykrywaniu środków dopingujących uzupełnił swoją prelekcją Piotr Woźnicki - trener kadry polskich pływaków. Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie, że wśród naszych uczniów znajdują się młodzi pływacy odnoszący sukcesy na szczeblach powiatowych.
IX edycja Dni Zdrowia w 2014 roku odbyła się pod hasłem „Masz dar uzdrawiania - transplantacja to życie!” Sesja poprzedzona została udziałem młodzieży w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pt. „DRUGIE ŻYCIE - masz dar uzdrawiania”. Młodzieżowi liderzy kampanii odwiedzili uczniów Gimnazjum w Miedźnej i przekazali im ważne informacje na temat transplantologii. Wśród uczniów, oraz ich rodzin, nauczycieli i pracowników szkoły została przeprowadzona ankieta (podobnie jak w 2007 roku). Mogliśmy więc porównać, na ile przez siedem lat zmieniły się nasze poglądy dotyczące transplantologii i jak bardzo wzrosła świadomość w kwestii przekazywania organów do przeszczepu. O tych trudnych tematach opowiadali nam: mgr Sylwia Sekta - Koordynator Regionalny Poltransplantu i dr Jarosław Wilk - Koordynator ds. donacji narządów. W czasie sesji rozdano pełnoletnim, chętnym uczniom deklaracje zgody i omówiono stanowisko Kościoła w tej sprawie. Pełnoletni uczniowie wzięli również udział w akcji krwiodawstwa.
X Dni Zdrowia w 2015 roku, to była sama przyjemność. Tym razem poszliśmy za przykładem króla Juliana i hasło przewodnie X Dni Zdrowia brzmiało: „Wyginam śmiało ciało”. Naszą przewodniczką w tym dniu została trenerka jogi - mgr Beata Szymura i to ona pokazała nam, do czego tak naprawdę jesteśmy zdolni, jeśli się tylko postaramy. Hala sportowa wypełniła się ćwiczącą młodzieżą. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy.
Rok później już nie było tak wesoło. Zajęliśmy się jedną z najbardziej poważnych chorób cywilizacyjnych - cukrzycą. 20 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbył się XI Otwarty Dzień Zdrowia pod hasłem: „CUKRZYCA - PROBLEM MEDYCZNY CZY SPOŁECZNY?” Wykład wygłosił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek. Tym razem temat okazał się być bardzo interesujący dla mieszkańców Gilowic i okolicy, którzy licznie przybyli do hali sportowej, żeby uzupełnić swoją wiedzą na temat tej podstępnej choroby. Odbyła się projekcja filmu pt. „Cały ten cukier” w reżyserii Damona Gameau, można było również wykonać badanie poziomu cukru we krwi.
XII Otwarty Dzień Zdrowia w 2017 roku odbył się pod hasłem: „Tajemnice mózgu - dlaczego tak trudno zrozumieć rodzica?”. Wykład wygłosił dr Marek Kaczmarzyk - neurodydaktyk, teoretyk edukacji, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Stoisko edukacyjne przygotowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach. Dzięki paniom z Sanepid-u i ich narko i alkogoglom młodzież miała możliwość sprawdzenia, jak zmienia się nasza percepcja po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Gogle te symulują wiele skutków używania narkotyków lub przedawkowania leków na receptę, w tym: dezorientacja, zaburzenia percepcji, zawroty głowy, brak koncentracji, zniekształcenia obrazu, problemy z pamięcią, poczuciem euforii. Przejście slalomem między słupkami w tych goglach było dla większości nie lada wyczynem.
Dni Zdrowia to już coroczna tradycja w naszej szkole – dziękuję wszystkim za udział w tej imprezie. Szczególnie krwiodawcom!!! Pedagog :)