Dzień Otwarty - 26 marca 2014

Dzień Otwarty Pełne zaangażowanie społeczności szkolnej przyczyniło się do jak najlepszego zaprezentowania naszego liceum gimnazjalistom, stojącym teraz przed trudnym wyborem. Uczniowie z entuzjazmem przyjmowali młodszych kolegów i koleżanki. Każdy starał się w jak najlepszy sposób udowodnić, że liceum w Gilowicach stwarza znakomite warunki do dalszego kształcenia i że panuje tu bardzo przyjazna atmosfera. Pani Dyrektor witała gości w amfiteatrze przekazując garść informacji na temat szkoły i zapraszała grupy przyjezdnych do zwiedzania budynku pod opieką licealistów.

Co przygotowaliśmy? Pokazy w salach odzwierciedlały to, co dzieje się na lekcjach na co dzień: W sali chemicznej liczna grupa przedstawicieli fakultetu pod kierownictwem pani profesor Isotty Krause prezentowała chemię pełną kolorów: badanie barwy płomienia litowców, berylowców i miedzi, którym tego dnia zajmował się Paweł Golus, Asia Konerska wykonywała reakcję „niebiesko-złotą”, ukazującą bajeczne zmiany stopni utlenienia związku miedzi, Klaudia Potyka i Edyta Peter zajęły się atramentami sympatycznymi, używanymi niegdyś do zatajania informacji na papierze, natomiast Jarek Korzeń przedstawił doświadczenie z manganem. Fakultetowicze pokazali również chemię wybuchową, przy okazji spektakularnego spalania butanu autorstwa Przemka Kubiesy, czy burzy w probówce Soni Szymakowskiej i reakcji ryczących miśków haribo wywołanej przez Tomka Straszyńskiego. Magda Jagieła pokazała gimnazjalistom na czym polega samozapłon, a Agnieszka Pomarańska zajęła się doświadczeniami z dichromianem amonu. Kontrowersyjny „wytrysk ludwika” zaprezentowała Sonia Hutta. Duże zainteresowanie wzbudził też suchy lód (zestalone CO2), który był nieodłącznym elementem dekoracyjnym sali chemicznej i do doświadczeń wykorzystywał go Kamil Kołecki.

Bezsprzeczną atrakcją były również ćwiczenia w sali biologicznej. Fakultet w składzie: Sabina Sojka, Natalia Odrobińska, Klaudia Groniak, Karolina Lipska, Angelika Szczepaniak pod nadzorem pani profesor Joanny Anteckiej przygotował dla gimnazjalistów instruktaż wykonywania badania aktywności enzymu katalazy w wątrobie. Dziewczyny zapoznały gości z reakcją zachodzącą podczas połączenia nadtlenku wodoru z białkiem, jakim jest katalaza, pokazały jej przebieg, po czym sami gimnazjaliści zabrali się do wykonywania doświadczenia, po próbach przyszedł czas na wyciąganie wniosków. Pani Antecka zadbała również o palpacyjną lekcję anatomii – każdy mógł dotknąć i zbadać prawdziwe serce, płuca, wątrobę, mózg, czy nerkę.

Panie polonistki zorganizowały prezentacje dotyczące zasad panujących w naszej szkole. Podopieczni: Aleksandra Jakimowicz, Kinga Grądzka i Kinga Marcinek chwalili się różnorakimi projektami, które realizowane są na lekcjach języka polskiego w Gilowicach.

W salach językowych, zarówno anglojęzycznych, gdzie zajęcia prowadziły panie profesor Alina Gmur oraz Anna Woźnikowska-Tyc, jak i w sali języka niemieckiego pani profesor Aleksandry Stuczyńskiej, odbywały się interaktywne ćwiczenia i zabawy.

Uczniowie szkół gimnazjalnych, których fascynuje matematyka, dzięki Mariuszowi Karczowi, Adrianowi Kubiesie oraz Patrykowi Skarboniowi, mieli okazję poznać inne sposoby mnożenia dużych liczb, bez użycia kalkulatorów. Prezentacja połączona z wykładem oraz ćwiczenia dla chętnych gości, jak się okazało, nie tylko gościom przypadły do gustu, bo zainteresowały i naszych licealistów ze skłonnością do zapominania kalkulatorów na sprawdziany pani profesor Kurzycy.

Zajęcia dla młodszych kolegów i koleżanek odbywały się również w sali informatycznej, gdzie Kuba Jasiołek prezentował robota typu line follower, czyli podążającego wzdłuż wyznaczonego toru jazdy. Projekty takie możliwe są do realizacji na zajęciach dodatkowych i na fakultecie. Można było także zapoznać się ze sprzętem komputerowym oraz wypróbować w praktyce dostępne oprogramowanie.

W trakcie tzw. spaceru gimnazjaliści mieli okazję posłuchać również zespołu naszych licealistów na hali sportowej.

Mamy nadzieję, że ten dzień ułatwił naszym młodszym znajomym podjęcie decyzji, co do wyboru szkoły średniej. Serdecznie zachęcamy do postawienia na LO Gilowice i do zobaczenia we wrześniu!

 
© LO Gilowice