Festiwal Nauki w Katowicach

Na Festiwalu Nauki 23. kwietnia fakultet biologiczny wybrał się na festiwal nauki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie miał przyjemność uczestniczyć w ciekawych warsztatach.

Uczniowie wzięli udział w zajęciach z ochrony środowiska, na których badali zawartość azotanów V i azotanów III w wybranych warzywach, jako że zajmują jedno z głównych miejsc wśród związków stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Okazało się, że najmniejszą zdolność do akumulowania azotanów w częściach jadalnych posiadają: pomidor, ogórek, papryka, natomiast duże ilości azotanów gromadzą: sałata, rukola i rzodkiewka.

Następnie młodzież dowiedziała się co nieco o paleozoologii, m.in. tego jak prowadzone są wykopaliska oraz czym zajmują się studenci na tym kierunku. Mieliśmy też możliwość obejrzenia skamielin i skamieniałości z różnych okresów geologicznych.

Z kolei na zajęciach z hydrobiologii nauczyliśmy się obliczać wartość indeksu biotycznego BMWP(PL), oceniać klasę jakości wód płynących oraz ich stan ekologiczny na podstawie makrobezkręgowców bentosowych żyjących w badanej wodzie. W tym celu posługiwaliśmy się mikroskopem stereoskopowym oraz przewodnikiem „Fauna i flora wód śródlądowych” Engelhardta i kluczem „Bezkręgowce słodkowodne Polski” A. Kołodziejczyka, P. Koperskiego.

Na koniec posłuchaliśmy o badaniach jakie można prowadzić na zajęciach z dziedziny histologii i embriologii zwierząt oraz o sprzęcie dostępnym na UŚ, z części którego przy okazji skorzystaliśmy. A mianowicie każdy z nas mógł po raz pierwszy oglądać organella komórkowe przez mikroskop elektronowy. Jakże wielkie było nasze zdziwienie gdy ujrzeliśmy prawdziwe oblicze mitochondrium, które w cale nie wyglądało tak pięknie jak w książce.

Podsumowując wrażeń nie brakowało, a przy tym sporo się nauczyliśmy :-)

Patrycja
© LO Gilowice