Wykład z okazji dziesiątej rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta

„Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach,
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch,
ocalałeś nie po to aby żyć (...) Bądź wierny. Idź.”

Przesłanie Pana Cogito

Dnia 30 stycznia, Liceum im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie zorganizowało wykład z okazji dziesiątej rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta (29 X 1924 – 28 VII 1998), jednego z najważniejszych polskich poetów współczesnych, dramatopisarza, eseistę. Dyrekcja pszczyńskiego liceum zaprosiła gilowickich uczniów na konferencję o poecie.

Jak powszechnie wiadomo, jeśli chodzi o spożytkowanie czasu na zdobywaniu wiedzy to gilowickie liceum zawsze z miłą chęcią przyjmuje takie propozycje. Pojawiła się zagadka, komu najbardziej przyda się wiedza na temat poety i kto nie zaśnie w połowie wykładu. Odpowiedź sama ciśnie się na usta... fakultet polonistyczny! W środę, fakultet klas II i III wraz z panią Anną Majtyką i panią Joanną Chybiorz pojechał zgłębiać wiedzę na temat Zbigniewa Herberta.

Na wstępie uczennica goszczącego nas liceum przedstawiła krótką biografię poety połączoną z prezentacją multimedialną. Następnie uczniowie zaprezentowali interpretację wiersza „Kamyk” i „Kołatka”, który niewątpliwie należy do jednych z najważniejszych utworów Herberta. W końcu nastąpiła część wykładów, na którą wszyscy czekali z niecierpliwością. Do mównicy podeszła pani prof. Anna Węgrzyniak. Trzeba przyznać, że wyglądała... wyjątkowo, szczególnie okulary oparte na czole i włosy spięte w... kok? ;) Mimo wszystko jej wykład był niezmiernie ciekawy. Przeczytała kilka wierszy z ostatniego tomiku poezji Herberta pt. „Epilog burzy”, którego tytuł sugeruje, że poeta spodziewał się bliskiego nadejścia śmierci. Zinterpretowała wiersz pt. „Babcia”, w którym podmiot liryczny sakralizuje swoją babcię. Autor utworu prezentuje jej wygląd i historię jej życia. Następnie przeszła do interpretacji wiersza pt. „Guziki”, które są śladem wieczności. Tylko one zostały po zbrodni katyńskiej. Postać Pana Cogito każdemu kojarzy się ze Zbigniewem Herbertem, dlatego też w referacie pani prof. Węgrzyniak nie mogło zabraknąć refleksji na temat tego utworu. Zaprezentowane wiersze „Potwór pana Cogito” oraz „O dwóch nogach pana Cogito” zawierają tak charakterystyczne dla Herberta motywy nicości i walki ze złem.

Kolejnym wykładowcą był ks. dr Leszek Łysień. Momentami można było poczuć się jak na niedzielnym kazaniu ;). Przedstawił eseje o religiach i wierze człowieka. Zbigniew Herbert nie należał do myślicieli antychrześcijańskich. Ogromna ilość jego utworów jest przepełniona symboliką wyjętą z Biblii. Ksiądz Łysień zinterpretował wiersze pt. „Ostatnia prośba” oraz „Homilia”, który jest manifestem krytyki religii masowej i instytucjonalizowanej.

Wykłady skończyły się po dwóch godzinach, ale nikt nie żałuje spędzonego na nich czasu, a zdobyta tam wiedza z pewnością przyda się nam do matury.

Przygotowanie:
Agnieszka Nycz

.::Powrót::.